Газета "Урядовий кур'єр"


На нову екзопланету летіти поки що рано

Останнім часом ЗМІ дедалі частіше повідомляють про сенсаційні події в галузі астрономії. Зокрема, недавно науковий світ сколихнула звістка про відкриття нової планети, яка нібито дуже схожа на нашу Землю. А загалом, якщо вірити таким повідомленням, ми вже знаємо про існування щонайменше кількох сотень нових планет.

- Їх відкрито вже навіть більше тисячі, - уточнює відомий астроном Анатолій Копиленко. - Однак погляньмо глибше. Ще зовсім недавно за межами Сонячної системи людство не знало жодної планети. Зірок у космосі видимо-невидимо, але вони так далеко, що помітити біля них хоч одну планету тривалий час не було змоги. Їх виявили тільки наприкінці 1980-х за допомогою найновішої техніки і точних наукових методів.

Про це тоді мало хто й чув. Але згодом, особливо після запуску космічного телескопа "Кеплер" (NASA), який здатний спостерігати за 100 тисячами зірок одночасно(!), нові відкриття посипалися, як з рога достатку. До речі, такі планети мають наукову назву - екзопланети (від грецького екзо - поза; зовні), вони перебувають за межами Сонячної системи.

Нині відкрито 1936 екзопланет, ще 4175 вважаються кандидатами, тобто їх виявлено, але потрібні ще незаперечні наукові докази. Далі цифри ще більше вражають. Тільки в Чумацькому Шляху (а це наша Галактика, частина неосяжного Всесвіту) може налічуватися орієнтовно 100 мільярдів екзопланет.

А що ж найновіша планета, яку називають майже двійником Землі? Її помітили в сузір'ї Лебедя і дали назву Кеплер-452б на честь відомого телескопа. У науковому світі зазначають, що це відкриття, можливо, найважливіше за останні кілька десятків років. Адже ця планета, на відміну від багатьох інших, справді схожа на Землю. Подібні розміри, відстані до центрального світила, швидкості обертання навколо зірки (там рік триває 385 днів). Двійник перебуває в так званій зоні життя, тобто на такій відстані від своєї зірки, що там можливе існування води в рідкому стані.

Почувши таку новину, деякі гарячі голови почали було готуватися до подорожі на цю планету, але швидко охололи, дізнавшись, що до неї аж 1400 світлових років. Саме відстань унеможливлює в найближчі роки вивчати планету докладніше. Однак астрономи не впадають у відчай, адже знають: наука розвивається дуже швидко.

А що ж кажуть науковці про нову планету?

Джон Дженкінс, аналітик NASA: "Ми сприймаємо Keплер-452б як старшого і більшого двоюрідного брата Землі. Відкриття дасть нам змогу проаналізувати і зробити висновки, які надалі можна буде перенести на нашу планету. Вражає, що ця планета проіснувала у "населеній зоні"своєї зірки вже 6 мільярдів років, - довше, ніж Земля. Це можна розцінювати як імовірність існування життя на цій планеті, якщо всі необхідні компоненти і умови для цього є".

Дуг Калдвелл, член місії "Кеплер": "Якщо Keплер-452б - планета земної групи, то її поверхня повинна дедалі сильніше нагріватися, оскільки зірка, що старіє, випромінює більше енергії. Зрештою, це приведе до випаровування океанів і повного зникнення води з поверхні планети. Саме ця стадія чекає Землю більш як через мільярд років, коли Сонце постаріє і стане яскравішим".

Урядовий Кур'єр


Громадськість також впливатиме на затвердження майбутніх керівників шкіл і дитсадків

Відтепер стати директором школи або дитсадка буде значно важче - кандидатам на керівні посади необхідно пройти відкритий конкурс, завоювавши довіру й повагу громади. Такий інноваційний проект уже стартував у 22 київських навчальних закладах, де на заміщення вакантних посад керівників обрали за новими правилами. Досвід столиці незабаром запозичуватимуть у Чернівцях, а згодом - в інших регіонах України.

Власне бачення

Раніше директора школи чи дошкільного навчального закладу призначали виключно чиновники у відповідному управлінні освіти, а педагогічний колектив і батьків ставили перед фактом: мовляв, ось керівник - працюйте. Добре, якщо новопризначений директор виявлявся компетентною людиною, хорошим організатором та менеджером. Утім, батьки учнів та дошкільнят багатьох навчальних закладів на інтернет-форумах відверто розповідають про протилежні "здібності"своїх керівників.

Тож змінити ситуацію на краще покликана нова процедура обрання очільників шкіл та дитсадків. Проведення відкритого конкурсу дасть змогу громадськості впливати на затвердження кандидатури майбутнього керівника. Так, у Києві новий добір претендентів на заміщення вакантних посад директорів навчальних закладів розпочався у червні цього року і тривав упродовж місяця.

Конкурс відбувався в кілька етапів. Спершу кандидати, які подали заявки, прослухали тренінги з лідерства та психології у Київському університеті ім. Б. Грінченка. Потім написали мотиваційне есе, ознайомилися із закладом, де мали бажання працювати, і поспілкувалися з педагогами й батьками. Під час третього етапу підготували власний проект концепції розвитку навчального закладу і нарешті представили конкурсній комісії 7-хвилинну презентацію цієї концепції.

До складу конкурсної комісії входили представники громадських освітянських організацій, батьківських комітетів, керівники закладів освіти, із чиновників як консультант - лише керівник юридичного відділу Київської міської держадміністрації. Результати такого голосування мають рекомендаційний характер, оскільки за законодавством керівника навчального закладу призначає департамент освіти і науки, молоді та спорту. Вочевидь, тепер чиновники обов'язково враховуватимуть вердикт конкурсної комісії.

Надскладна професія

Директор спеціалізованої школи No148 ім. Івана Багряного з поглибленим вивченням мови та літератури Сергій Горбачов, обраний на цю посаду за відкритим конкурсом, залюбки поділився з "УК"враженнями. Педагог за освітою, Сергій Іванович останнім часом працював журналістом, проте через роки все-таки вирішив повернутися в освітянську галузь.

- У системі освіти працював з 1985-го по 1996 рік, - розповідає посадовець. - Відтоді минуло майже 20 років, тож у перші дні роботи мав певні побоювання: наскільки доведеться зіткнутися з новими умовами праці, новими підходами. Натомість побачив, що школа фактично не змінилася: вона залишається радянською, абсолютно нереформованою і консервативною.

Сергій Горбачов дивується, наскільки адміністрація закладу обтяжена непотрібною паперовою роботою. Тому найперше новий керівник пропонує запровадити у школах бази даних учнів, щоб значно спростити паперовий облік.

"Достатньо одного кліку мишкою - і всі звіти, над якими наша школа та інші навчальні заклади працювали майже місяць, відійдуть у минуле. Це рудимент, який тягнеться і заважає нам розвиватися", - впевнений директор.

Сергій Іванович констатує, що керівник закладу нині - фактично безпорадна людина, оскільки не розпоряджається коштами, які надає держава.

На своєму рівні новий директор намагається привнести в навчальний процес власні цікаві ідеї. Він вважає, що загалом системі освіти поодинокі нововведення не допоможуть - це лише фарбування наскрізь проіржавілої конструкції, яка починає розвалюватися. Тож освіті вкрай потрібні кардинальні зміни.

У школі працює багато педагогів передпенсійного та пенсійного віку. В середніх і старших класах (з 5-го по 11-й) викладає лише 4-5 вчителів віком до 30 років. Тож якщо негайно не вжити рішучих заходів, за 3-5 років ця ситуація обернеться кадровою катастрофою.

Середня зарплата вчителя-початківця становить 1,5 тисячі гривень. "Хіба можна на ці гроші прожити, винаймати у столиці квартиру, розвиватися? - ставить риторичне запитання Сергій Горбачов. - Тож педагогові потрібно або мати інші джерела прибутку, або бути справжнім фанатом. Проте школа - справа не фанатів, а технологій".

Одним з найпозитивніших зрушень директор вважає запровадження Міністерством освіти і науки незалежної сертифікації вчителів. Адже вони повинні бути мотивованими, намагатися йти в ногу з часом, із сучасними школярами, які вимагають від учителя нових підходів, знань й умінь. А в результаті - отримають достойну зарплату. Планів у керівника дуже багато, але поки що, на жаль, він бачить мовчазний (а подекуди відкритий) спротив учителів, які не хочуть працювати по-новому, щось змінювати.

- Чому я повернувся в освіту? Бо відчуваю, що можу щось змінити на краще. Для мене це сильна мотивація, незважаючи на рівень зарплати, втричі нижчої, ніж раніше. За життя я змінив понад два десятки професій: від електромонтажника, будівельника до фотографа, журналіста, редактора, програміста. І можу зі знанням справи стверджувати, що немає складнішої професії, ніж професія вчителя. Тож вона потребує належної оплати праці, - впевнений директор.

Думку учнів висловлять батьки

Незабаром досвід столиці перейматимуть у Чернівцях. Місцеві освітяни позитивно сприйняли запровадження відкритого конкурсу директорів у їхньому місті. Найперше в експерименті візьмуть участь школи і дитсадки, у керівників яких невдовзі закінчиться контракт.

- Директор нового типу, обраний на відкритому конкурсі, в ідеалі повинен поєднувати навички і педагога, і менеджера, - завважує начальник управління освіти Чернівецької міської ради кандидат фізико-математичних наук Сергій Мартинюк. - Тут можна запозичити досвід вищої школи, скажімо, процедуру виборів декана в університеті, де до Вченої ради входять і викладачі, і студенти. У школі думку учнів представлятимуть їхні батьки. Загалом ми готові до новацій. Приміром, у нашому місті передали повноваження з відбору кадрів учителів школам. Тепер директор закладу самостійно підбирає педагогів з тих чи тих предметів. Рівень підготовки, професійні навички майбутніх працівників контролює спеціальна комісія при управлінні освіти.

За словами Сергія Васильовича, переймати столичний досвід освітяни з Чернівців планують уже наступного тижня - збираються з візитом до київських шкіл. У листопаді відвідають Львів, а у грудні чекають колег із Хмельницького. І недарма, оскільки днями Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк зустрівся з новообраними керівниками навчальних закладів столиці та наголосив на запровадженні відкритих конкурсів на посади директорів шкіл і дитсадків у всій країні.

Урядовий Кур'єр


Талановитий, харизматичний, вдумливий - цей перелік позитивних епітетів можна продовжувати, адже Кирило Карабиць обдарований гарними рисами. Шанований український диригент, який працює з оркестрами світового рівня, дуже відкритий і простий у спілкуванні. Насправді цікавий співрозмовник - з тих людей, які заряджають. Енергії в нього, на щастя, вистачає на все і на всіх. Тільки уявіть: на День Незалежності України Карабиць разом із оркестром I, Culture Orchestra зіграв два концерти - у Національній опері та просто неба на Майдані. До речі, дійство вразило українців високим рівнем, вишуканістю, європейськістю. Потім - турне в Батумі, Сантандері. І знову Київ - концерт на честь творчості батька Кирила, композитора Івана Карабиця, на якому його пісні виконали відомі українські естрадні співаки у супроводі Естрадно-симфонічного оркестру.

Певна річ, за диригентським пультом був Кирило Карабиць. Цим концертом він узявся відроджувати вітчизняну естраду, адже, на його переконання, Україна має чудову естрадну музику. До того ж такий синтез популярного й класичного жанрів має на меті зацікавити якомога більше людей класичною музикою, тож такі концерти планують проводити й надалі. У таких важливих для України культурних проектах, попри напружений графік за кордоном, Кирило Карабиць намагається брати участь. У межах своїх можливостей знайомить іноземців із нашою культурою.

Із Кирилом Карабицем "УК"зустрівся, щоб дізнатися, як йому це все вдається, чи має від цього зиск, як Україні варто популяризувати свою культуру.

- Пане Кириле, ваш батько - композитор, мати - музикознавець. Вони дають вам професійні настанови?

- Так, звісно. Я з дитинства був свідком життя музикантів, тому багато речей стали мені рідними. Батько ніколи не тиснув на мене, щоб я став музикантом. Він завжди говорив, що може мені запропонувати якісь варіанти, але обирати свій шлях маю самостійно. Для нього не було вкрай важливо, щоб я став музикантом, диригентом. Тож тієї миті, коли я вирішив стати диригентом, відчував, що це мій вибір. Це дуже важливо.

- А своїх дітей ви привчаєте до класичної музики?

- Так. Але їм теж пропоную варіанти, а обиратимуть вони самі.

- Вам вдалося зробити успішну диригентську кар'єру, це надихає. І водночас прикро, що багато диригентів випускаються, а їм нікуди йти...

- Конкуренція висока в усіх країнах, тим більше серед диригентів. Адже диригент один, а оркестрів багато. Пам'ятаю, коли я вчився в консерваторії, у нас на курсі було 20 хормейстерів. І де вони всі? Або співають у хорі, або займаються попсою, або взагалі не займаються музикою. Це такий момент, коли треба робити глибокі реформи наших музичних академій. Це все можна порахувати: скільки в нас у країні оркестрів, скільки колективів і яка справді потреба у диригентах. І тоді замість того, щоб виховувати 40 диригентів, які випускаються щороку й не знають, куди їм іти, краще виховати п'ять, але так, щоб вони могли їхати на конкурси до Європи і вигравати їх. Це теж питання пріоритету.

- До речі, за кордоном є практика, коли музиканти обирають собі диригентів. Ви вважаєте такий підхід правильним?

- Так. Для музикантів на першому плані стоять професійні риси диригента. Оркестранти мають відчувати, чи справді ця людина може бути їхнім лідером, чи вона справді їх об'єднає і дасть змогу гарно грати концерти.

- А що вам допомагає завойовувати прихильність музикантів?

- Внутрішнє переконання, що я справді на своєму місці і мені подобається те, чим я займаюся. Внутрішня енергетика, яка на інтуїтивному рівні передається музикантам. У музиці немає правди, це не точна наука. У музиці є переконливий шлях, який веде людей за тобою, відкриває їм щось нове, або непереконливий.

- Борнмутський симфонічний оркестр під вашим керівництвом здобув звання найулюбленішого. Які ознаки повинен мати оркестр, щоб отримати таке визнання?

- Культурний портал оголосив конкурс: прихильники оркестру мали знайти час, щоб зайти на сайт, заповнити анкету і проголосувати за улюблений оркестр. Якщо люди знайшли для цього час, це означає, що оркестр робить свою справу, що відносини між публікою і оркестром справжні. За наш оркестр проголосувало найбільше людей. Але це люди, які його насправді знають, ходять на концерти, люблять класичну музику. Отже, цей оркестр не тільки грає музику, а й робить соціальну справу. Люди готові за нього вболівати і в разі проблем його захищатимуть.

- Що для себе відзначили в роботі з оркестрами в різних країнах?

- Із кожним оркестром бувають різні репетиційні моменти. Наприклад, для того, щоб диригувати оркестрами в Англії й Німеччині, треба володіти абсолютно протилежними якостями. В Англії дуже мало репетицій, все треба показувати з льоту. Буває таке: одна репетиція - і відразу виступ. А в Німеччині навпаки: багато репетицій, стосунки з оркестрантами потрібно вибудовувати на глибшому рівні. Там дуже люблять, коли диригент розказує музикантам, як треба грати, розповідає про композитора. Вони вважають, що диригент справді знає і може запропонувати якийсь цікавий шлях. Але буває важко, коли треба швидко переключатися: сьогодні граєш концерт в Англії, а завтра вже в Німеччині. Та я за майже 20 років диригування навчався швидко підлаштовуватися під ситуації й знаходити коротший шлях, щоб досягати мети.

- Пане Кириле, всесвітня слава допомагає у вашій діяльності в Україні?

- Так буває в кожній країні: коли ти зробив собі ім'я за кордоном, колеги, друзі починають більше тебе поважати у рідній країні.

Не вважаю свій шлях кращим, ніж в інших музикантів. Уся моя діяльність, проекти, концерти, які створюю в Україні, - це волонтерство. Ви вважаєте це нормальним? На цьому не побудуєш культурну політику.

Є люди, які думають про свою країну, вважають себе частиною її культурного простору. Але дуже багато таких, які від'їжджають і відокремлюються від нього. Є чимало виконавців, які будують своє життя за кордоном, і, на жаль, ними ніхто не цікавиться в Україні. І це дуже неприємно. Але я вирішив, що продовжуватиму свою діяльність в Україні, бо мені це важливо.

- Кілька штрихів того, як варто Україні популяризувати класичну музику.

- Можна поглянути на приклади багатьох країн - їх дуже багато. Насамперед у Києві треба побудувати концертну залу, що відповідатиме рівню та можливостям цього міста, де можна буде грати високоякісні концерти. Як ось в Осло створили оперний театр на воді, Сіднейська опера перетворилася на символ свого міста. Я виступав з англійським оркестром в іспанському місті Більбао, де побудували комплекс - музей, концертний зал. Тоді я запросив мера міста Борнмут з Англії, щоб познайомитися з директором того іспанського комплексу і зрозуміти, як вони його будували. Нам сказали такий цікавий факт: на будівництво величезного комплексу витратили 100 мільйонів євро. А внесок в економіку міста становить 100 мільйонів євро на рік. Тобто економіка міста набирає обертів завдяки туризму. Чому ми не можемо про таке подумати?

Тем, на яких можна будувати культурний бізнес, в українців багато.

- А як же питання фінансові - в Україні на культуру не люблять витрачати кошти.

- Питання фінансові - це те, що йде після ідеї. Нам потрібно виховувати менеджерів, які зрозуміють, як нам діставати фінанси під окремі проекти, але це можливо. Гроші, як на мене, - не проблема. Проблема - пріоритети. Якщо країна обирає шлях культурний, тоді всі на це мають працювати, усі повинні розуміти це, а гроші знайдуться. А коли бачення цього нема, тоді звідки ж брати гроші?

- За кордоном знають про українську класичну музику?

- Загалом ні. Шкода, але України немає на культурній карті світу. У нас у культурі бракує системності, стратегії того, як реформувати культурну політику. Принаймні, цього не відчуваю.

- Попри все, ви лобіюєте культурні проекти з українським акцентом і на Батьківщині, й за кордоном.

- Хочу акцентувати на українській темі, яка буде в моїх майбутніх програмах. Наприклад, наступного року працюватиму у Веймарі головним диригентом і музичним директором оркестру. І там мій перший концерт- відкриття розпочнеться із симфонічної поеми Ліста "Мазепа".

Свого часу я провів успішний фестиваль творів класиків, у яких є українська тема. Потім був проект із творами Сергія Прокоф'єва, який, як відомо, родом із Донбасу. Диски із записами його творів нині в продажу в інтернеті. Але мені хочеться, щоб це пішло далі, щоб ми відчували, що Прокоф'єв справді український.

Дарина ФІАЛКО для "Урядового кур'єра"

ДОСЬЄ "УК"

Кирило КАРАБИЦЬ. Народився 1976 року в Києві. Закінчив Національну музичну академію ім. П. І. Чайковського та Віденську музичну академію.

Шість років успішно працює першим диригентом, а з 2015 року - також шеф- диригентом Борнмутського симфонічного оркестру (Велика Британія), диригент та художній директор польського оркестру I, СULTURE Orchestra. Став новим музичним директором і шеф-диригентом Німецького національного театру і Державної капели у місті Веймар.

Має звання найкращого диригента року від Королівського філармонічного товариства.

Урядовий Кур'єр

UAmedia

ProEco - новостной мониторинг экологии Украины