Газета "Сільські вісті"


Марія ВАНДА, сімейний лікар.

Є способи лікування дітей, яким батьки повністю довіряють: гірчичники, банки, компреси на шию, гарячі ванни для ніг. Чи такі вже вони помічні й корисні?

НАСПРАВДІ недуги, для лікування котрих нібито необхідні гірчичники, чудово виліковуються й без них. До того ж вони часто спричиняють опіки, а також значні дихальні алергічні вияви.

Немає жодної підстави говорити і про ефективність банок. Як показали сучасні дослідження, синці від них утворюються не тільки на шкірі спини, а й на плеврі, що не бажано для бронхолегеневого відділу. Але й це ще не все. На думку багатьох спеціалістів, застосування банок може сприяти поширенню інфекції в організмі.

У багатьох популярних виданнях можна прочитати, що дуже корисними є зігрівальні компреси на шию, їхня теплова дія нібито добре впливає на бронхи. Однак наукових підтверджень цьому немає, до того ж у будь-якому разі ви нагрієте не бронхи, а шкіру шиї. Шкоди особливої від цього не буде, але у дитини може з'явитися неприємне відчуття.

Численні "знавці"радять при грипі парити ноги. Однак, роблячи це за підвищеної температури тіла, ми створюємо додаткове навантаження на серце. А це вкрай шкідливо, особливо для дитини.

Досить сумнівна й ефективність парових інгаляцій. Ба більше, в деяких випадках вони можуть бути небезпечні для малюка. Наприклад, при вірусному крупі. Ось що пише з цього приводу відомий харківський лікар-педіатр Євген Комаровський: "Одна з причин крупу - накопичення в отворі горлянки сухого слизу. При вдиханні теплого вологого повітря слиз набрякає, зволожуючись, присохле до стінок горлянки та трахеї харкотиння відторгується, стає легше його відкашлювати. Саме тому для дорослої людини парові інгаляції вельми ефективні. Але дитина іноді не в змозі відкашляти набряклий слиз (слабкі дихальні м'язи, менший об'єм повітря, що вдихається-видихається, слабша сила кашльового поштовху, значно вужчий отвір горлянки). Набряклий слиз може перекрити отвір горлянки, і дитина ризикує загинути від ядухи. І якщо 100 дітей відкашляються, а 101-ша задихнеться - це вже достатня підстава, щоб заявити: "В жодному разі!". Пара гірчиці дуже часто викликає в дітей спазм горлянки - додатковий привід для ядухи".

Сільські Вісті


Сольовий розчин проти алергійного риніту

"У мене алергійний риніт, рани з лівого боку в горлі, багато слизу, нестерпний свербіж у носоглотці. Як позбутися цього?"

Марія К.

Чернівецька область

РАНИ в горлі, так само, як і рясне потовиділення, не характерні для алергійного риніту. Потрібно звернутися до отоларинголога та сімейного лікаря, щоб вони встановили точний діагноз, відповідно призначивши лікування.

За алергійного риніту може бути багато виділень із носа, утруднене носове дихання, часте чхання, головний біль. Під час загострення хвороби обов'язково треба приймати антигістамінні препарати, які призначає лікар, та препарати, що вимиватимуть накопичення слизу, виділень із носа. Це можуть бути або фізіологічні, або сольові розчини, які є в аптеках.

Сольовий розчин можна приготувати й удома. Чайну ложку солі без вершка (краще морської) розчинити в склянці теплої води, добре розмішати й промивати ніс. При цьому треба дотримуватися певних правил. Голову нахилити вниз прямо. Солоний розчин вливати в ніздрі по черзі спринцівкою або шприцем без голки. Вода, вимивши слиз, витікатиме з носа. Нахиляти голову ліворуч чи праворуч не варто, оскільки це може призвести до побічних ефектів. Таке промивання носа робити тричі на день до поліпшення стану.

Разом із цим необхідні процедури для дихання. Для цього використовують спеціальні пристрої у фізкабінетах. Читачці треба неодмінно звернутися до лікаря-отоларинголога або алерголога. Дуже важливо побороти симптоми алергії й відновити носове дихання.

Звичайно, тут важливе також харчування. Треба виявити алерген, який спричинив такий стан, і позбутися його. Це може бути якийсь косметичний чи господарський засіб, котрий читачка застосовує для прибирання оселі. Алергеном може бути і якийсь харчовий продукт.

Перед застосуванням рекомендацій порадьтеся з лікарем.

Любов САЛІЙ, фітотерапевт.

Гігрома боїться компресів із жовчі

"Кілька місяців тому на зап'ястку з'явилося затвердіння, почала боліти рука. Лікарі встановили діагноз: гігрома. Можливо, є якісь народні методи, які допомогли б мені позбутися цього?"

Валентина С.

м. Бориспіль

Київської області.

ГІГРОМА - доброякісне утворення, кіста, яка формується із синовіальної оболонки суглоба чи із синовіальної оболонки сухожиль. Її ознакою є своєрідна ґуля на зап'ястку, яка створює певні незручності, а інколи й болить. Уміст гігроми зазвичай серозний, іноді серозно-слизовий або фіброзний, тобто зі специфічними згустками, які називають "рисовими зернами".

Народні методи рекомендують компреси з жовчі (її можна придбати в аптеці чи купити на базарі, там, де продають м'ясо). Такий компрес зручно робити на ніч. Поступово, за тиждень-два, гігрома розсмоктується.

Із фізіотерапевтичних процедур використовують ударно-хвильову та ультразвукову терапію, яка знімає набряк і запалення, а також сприяє розволокненню капсули. Окрім того, застосовують лазеротерапію для стимуляції регенерації тканин. Ці фізіотерапевтичні процедури призначає лікар.

Фізіотерапія зазвичай допомагає впоратись із захворюванням, але якщо лікування консервативними методами не усуває гігроми, потрібне хірургічне втручання.

Володимир ГУРТОВИЙ,

лікар нетрадиційної

медицини.

Сільські Вісті


Тетяна ВАСИЛЕНКО.

Рівненська область.

Музей книги та друкарства у стародавньому Острозі ризикував втратити свою унікальну колекцію. А в ній, окрім оригіналу Острозької Біблії 1581 року, є й інші стародруки, яким по пів тисячі років!

ЧОМУ Ж таке має місце? Бо опалювальний сезон тут, у Луцькій надбрамній вежі - пам'ятці архітектури ХVI століття, де й розміщений музей, ще... не розпочався. Тоді як оптимальна температура для зберігання експонатів - 20 градусів.

Річ у тому, що міську котельню, яка досі обігрівала музей та кілька багатоквартирних будинків, в Острозькій територіальній громаді вирішили закрити як морально застарілу та занадто затратну. Тож переважна більшість жителів згаданих будинків обладнали у квартирах автономне опалення.

Натомість у музеї, що входить до складу комунального закладу Рівненської обласної ради "Державний історико-культурний заповідник м. Острога", вирішили встановити електричний тепловий насос. Що ж, підхід начебто цілком сучасний.

Та не так сталося, як гадалося.

Якби це була, приміром, звичайна бібліотека, все організувалося б значно простіше й швидше. Проте йдеться про пам'ятку архітектури національного значення. Тобто, крім тендерних процедур, на все - починаючи від проєкту модернізації системи опалення - передбачена ще й технічна експертиза та погодження на рівні Міністерства культури та інформаційної політики, - частково проливає світло на ситуацію начальник відділу управління культури і туризму ОДА Юрій Калітинський.

І десь там, на далеких від Острога міністерських орбітах, цей ланцюжок не спрацював: чиновникам же в кабінетах не холодно! От тільки раритетним книгам від цього не краще...

- І людям теж, - зітхає директорка Музею книги та друкарства Світлана Позіховська. - Ми спочатку вмикали калорифери, бо опалення нам обіцяли з дня на день. Потім одягалися в шуби і грілися чаєм. А ось стародруки цього зробити не можуть: вони закріплені у вітринах на трьох поверхах музею. Коли температура вночі опустилася до мінус 15, зрозуміла: можемо втратити колекцію! Демонтувати її і перенести в тепло теж не вихід, адже книгам воно шкодить не менше, ніж холод.

Між іншим, реставраторів по паперу в нашій країні майже нема. А музей в Острозі - один із двох таких: Музей книги та друкарства України діє ще в столиці.

Ось вона, вкрай висока ціна чиновницької нерозпорядливості! Що далі? Принаймні Новий рік тут зустріли без тепла.

...Ще на екваторі 2020-го в Мінкульті заговорили про "Велику реставрацію", давши надію й Острозькому заповідникові. До переліку об'єктів, які мали одержати фінансування на реставрацію за цією президентською програмою, справді включили ту ж таки Луцьку вежу ХVI століття та Муровану вежу ХIV: тут розміщений краєзнавчий музей міста, що теж є частиною заповідника. Тільки ж перші кошти надійшли... наприкінці листопада. Як встигнути їх освоїти до кінця року, ще той квест. Ось вам і розпіарена "Велика реставрація"!

Натомість небайдужі до нашої історичної спадщини наполегливі музейники вже перекрили аварійну ділянку даху в Острозькому замку. Із власноруч зароблених на екскурсіях та грантових коштів. Бо їм не все одно...

P.S. Коли верстався номер, стало відомо, що тепло в музеї нарешті з'явилося. Тож книги перебуватимуть у належних умовах. Втім, це точно був невдалий "експеримент".

Сільські Вісті

UAmedia

ProEco - новостной мониторинг экологии Украины