Газета „Голос України”


Іван КОЗЛОВСЬКИЙ

У четвер пополудні президент РП Анджей Дуда підписав ухвалені Сеймом і Сенатом зміни до законів про Верховний суд (ВС), Вищу раду правосуддя (ВРП), Прокуратуру та судоустрій судів загальної юрисдикції, чим поставив крапку на надіях та позбавив противників "поневолення польського судочинства"підстав для подальших маніфестацій.

Прогнозованого експертами переголосування, у зв'язку з виявленою помилкою в тексті закону про ВС, не буде. В комюніке адміністрації глави Польської держави, інформуючи-обґрунтовуючи підпис А. Дуди під змінами, з цього приводу повідомили, що з офіційних пояснень керівника апарату Сейму, Бюро законотворення Сейму та ВРП "випливає, що це положення (з огляду на його перехідний характер), незважаючи на виявлену помилку, не викликає сумнівів конституційного характеру". Всі зміни вже опубліковані у "Віснику законів"і набувають чинності.

Тож депутати правлячої більшості з почуттям виконаного обов'язку, зокрема, що "забезпечили вдосконалення процедури діяльності ВРП у питаннях відбору кандидатів на посади суддів, зокрема суддів ВС", унеможливлюючи обструкцію дій ВРП у рамках оголошеного президентом конкурсу на заміщення вакантних посад у ВС, спокійно пішли на парламентські канікули.

Тим часом противники реформування судової системи не заспокоюються. У четвер ввечері під Президентським палацом у Варшаві та в низці міст пройшли маніфестації протесту. Несподівано велелюдною, на відміну від попередніх днів, стала кількатисячна маніфестація на Краківському передмісті (вулиця, на якій знаходиться палац глави держави) у Варшаві. Люди прийшли з прапорами Польщі та ЄС, свічками-лампадками (акція "Ланцюг світла") та транспарантами з написами: "Вільні суди", "Конституція: Так, демагогія ПіС: Ні". З імпровізованої сцени кожен міг сказати, чому він протестує. Учасники принесли чотириметровий, вирізаний з фанери, макет авторучки, котрий, як пояснили, символізує, що президент підписує всі закони, які правляча партія кладе йому на стіл. Також організували хепенінг: до прозорої урни збирали кулькові ручки для президента та підписи під "розірванням трудового договору з президентом".

Протестувальники в різних містах скандували, зокрема: "Усі разом кулаки вгору, повалимо диктатуру", "Геть з комунізмом", "Наша зброя - солідарність", "Ви порушуєте конституцію, ми робимо революцію". У Варшаві поліція застосувала сльозогінний газ, як твердить її речник, у відповідь на застосування газу маніфестантами. Кількома днями раніше поліцейськими було застосовано силу до кількох маніфестантів у столиці, а на периферії затримано мешканку Варшави за те, що вона в двох містах на депутатських приймальнях правлячої партії поверх назви ПіС (Право і справедливість) написала ПОРП (Польська об'єднана робітнича партія - назва компартії, що правила в країні до демократичних перетворень 1989 р. - Ред.): її відпустили, повідомивши, що інкримінують "пропаганду тоталітарного ладу" (за що загрожує до двох років позбавлення волі).

Впроваджені правлячою більшістю зміни критикують омбудсмен, товариства польських суддів "Юстиція"та "Феміда", Гельсінський фонд з прав людини та Верховний суд, де твердять: "Відбувається взяття ВС під контроль правлячою партією". В опозиції розпачливо-песимістично стверджують, що "поділу влади на три гілки та верховенства права в країні вже немає, а партії влади залишилось взяти під контроль лишень дві інституції - омбудсмена та приватні ЗМІ".

Голос України


На території України вперше за тривалий час (із 2013 року) почала стабілізуватися ситуація на ринку праці: відбулось зростання чисельності зайнятого населення та зниження рівня безробіття.

Про це заявив виконуючий обов'язки Голови Державної служби зайнятості (Центрального апарату) Валерій Ярошенко (на знімку) під час наради служби щодо підсумків роботи за перше півріччя та визначення пріоритетних завдань діяльності до кінця нинішнього року, яка проходила в Херсоні.

"Покращення ситуації на ринку праці є наслідком поступового економічного зростання. Зростання ВВП у І кварталі становило 3,1% порівняно з І кварталом минулого року. Кількість вакансій у базі даних служби зайнятості збільшилась на 8% - до 616 тисяч. Кількість працевлаштованих за сприяння державної служби зайнятості становила 428 тисяч осіб, 47% з них було працевлаштовано оперативно, до надання статусу безробітного", - наголосив В. Ярошенко.
За його словами, зростання чисельності зайнятих до 16 мільйонів осіб - це позитивна динаміка, а зниження рівня безробіття до 9,7% за методологією МОП є показником, що характеризує поступовий вихід ринку праці із кризи. Однак рівень безробіття в Україні все-таки вищий за показники майже всіх країн ЄС (середній рівень безробіття в ЄС - 7,4%).
Як зазначив керівник служби, серед основних проблем - професійно- кваліфікаційний дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили. Зокрема, 70% випускників освітніх закладів здобувають вищу освіту і лише 30% - професійну. Хоча в Європі показники протилежні. Як наслідок, в окремих містах серед зареєстрованих безробітних понад 80% мають вищу освіту (Одеса - 89%, Київ - 87%, Львів - 85%, Харків - 82%, Дніпро - 80%). Водночас найбільший попит у роботодавців на кваліфікованих робітників (це швачки, слюсарі, електромонтери, електрогазозварники, муляри, маляри, монтери колії, бетоняри, водії, трактористи, токарі, столяри, пекарі тощо). Ще однією проблемою є значні обсяги неформальної зайнятості. За даними Держстату, в неформальному секторі економіки зайнято 3,5 мільйона осіб - це 22% зайнятого населення. Але в реальності ці цифри можуть бути більші. Ще одним негативним чинником на ринку праці є невисокий рівень заробітної плати порівняно із країнами ЄС, що посилює проблему трудової міграції. Серед основних завдань пріоритетних дій уряду до 2020 року визначено сприяння продуктивній зайнятості, проведення реформи ринку праці та розвиток послуг у територіальних громадах.
На сьогодні завершено реорганізацію служби в частині зміни організаційної структури. У результаті реорганізації із 517 базових центрів зайнятості 55 залишилося в статусі юридичної особи, 429 перетворено на філії. При цьому з базового на регіональний рівень передано адміністративно-господарські функції, зокрема нарахування допомоги з безробіття. Наразі вивчається питання щодо можливості передачі ще деяких функцій на обласний рівень. Передача функцій дала змогу збільшити чисельність працівників, які надають послуги клієнтам служби зайнятості.
"Ми впроваджуємо інноваційні підходи на засадах рекрутингу, нові онлайн- сервіси, налагоджуємо комунікацію з роботодавцями щодо підбору персоналу шляхом електронного спілкування", - підкреслив В. Ярошенко.
Для запобігання ризикам довготривалого безробіття із січня нинішнього року запроваджено профілювання безробітних та соціальний супровід під час і після працевлаштування за підходом кейс-менеджменту.
Профілювання пройшли 250 тисяч осіб, із них 16 тисячам громадян, що належать до уразливих категорій, запропоновано надання соціальних послуг за підходом кейс-менеджменту.
Кількість безробітних, які навчалися в центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, зросла на 18% і становила 31 тисячу людей. Зростання відбулося в 15 регіонах, найбільше навчалися у Харківській, Івано- Франківській, Волинській, Житомирській, Полтавській та Закарпатській областях.

Голос України


Олександр СИРЦОВ

У селі Кульчиці Самбірського району відбувся VIII Міжнародний фестиваль української слави "Кульчиці-фест". Цьогоріч він присвячений 400-річчю походу козацького війська під проводом гетьмана України Петра Конашевича Сагайдачного на Москву, повідомили нашого кореспондента у Львівській ОДА.

У рамках заходу відбулися Всеукраїнська науково-історична конференція та презентація науково-документального фільму "Похід Сагайдачного на Москву"за участю режисера, лауреата державної премії імені Івана Франка Тараса Каляндрука.
Село Кульчиці є батьківщиною українського гетьмана Петра Конашевича Сагайдачного, тут народився герой Віденської битви та засновник першої в Європі кав'ярні Франц-Юрій Кульчицький. Також у селі пам'ятають інших видатних земляків: козацьких ватажків Івана Сулиму та Марка Жмайла. Завданням фестивалю є промоція регіону, розвиток туризму, популяризація козацького руху.

Олександр СИРЦОВ.
Фото прес-служби облдержадміністрації.

Голос України

UAmedia

ProEco - новостной мониторинг экологии Украины