Газета «Ваше здоров'я»

22/07/2021

У столиці країни в Олександрівській лікарні первинним тестуванням фахівці виявили шість випадків "Дельта"-штаму COVID-19. Про це повідомив перший заступник голови КМДА Микола Поворозник. В Олександрівській лікарні виявили шість випадків Дельта. Фото з сайту КМДА.

За словами чиновника, пацієнти, у яких виявили штам "Дельта", віком від 21 до 73 років. Поворозник підкреслив, що для проведення первинних досліджень на виявлення саме "Дельта"-варіанту вірусу SARS-CoV-2 Олександрівська лікарня закупила спеціальні реактиви. Він повідомив, що біоматеріал, відібраний у пацієнтів із підозрою на захворювання COVID-19, викликаного "Дельтою", передали для підтвердження в Київський міський лабораторний центр МОЗ України.

За словами Поворозника, два останні дні у Києві спостерігається незначне збільшення нових випадків коронавірусної хвороби. За інформацією МОЗ, 20 липня у столиці було виявлено 232 випадки, 21 липня - 246.

Поворозник назвав ситуацію прогнозованою через сезон відпусток. "Штам "Дельта"має високий рівень контагіозності, коротший інкубаційний період та агресивніший перебіг, тож місто веде активну підготовку до третьої хвилі пандемії", - сказав посадовець.

За його словами, вже визначено 23 медзаклади, у яких можна буде розмістити понад 5600 захворілих на COVID-19.

Посилаючись на досвід інших країн, Поворозник додав, що одна з особливостей небезпечної мутації - хвороба не оминає дітей, крім того, вони швидко передають вірус. Чиновник зауважив, що також спостерігається збільшення випадків, які потребують госпіталізації. За його словами, діти та молоді люди переносять захворювання легше, ніж люди похилого віку та люди з хронічними захворюваннями.

Також Поворозник наголосив на необхідності отримати щеплення для захисту від захворювання.

У свою чергу, очільник ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві Олег Рубан повідомив: попри те, що в Олександрівській лікарні виявили шість випадків "Дельта"-штаму, в місті не збираються посилювати карантинні обмеження. Також Рубан прогнозує спалах захворюваності наприкінці літа.

"Сьогодні місто готується до третьої хвилі, яка за прогнозами, буде в кінці серпня. Тому що люди повернуться з відпусток. І прогнозуємо, що підйом захворюваності буде реєструватися в кінці серпня, або ж у вересні-жовтні", - повідомив Олег Рубан.

У свою чергу, мер Києва Віталій Кличко у своєму телеграм-каналі нагадав, що в місті триває вакцинальна кампанія від коронавірусної інфекції, і відучора стартував п'ятий етап імунізації. Тепер отримати щеплення можуть всі охочі віком 18+.

"З 22 липня вакцинуватися можна в Центрі вакцинації, що працює на базі МВЦ. А від завтра, з 23 липня, - в усіх 117 пунктах щеплень, які розгорнуті на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги в усіх районах столиці", - написав Кличко.

Також мер столиці нагадав про наступну хвилю COVID-пандемії, яку прогнозують вже на початку осені.

Нагадаємо, вперше про виявлення штаму "Дельта"в Україні повідомили 23 червня. Тоді мутацію виявили у людей, які прибули з Росії.

Крім того, неодноразово експерти попереджали про спалах захворювання на COVID через стрімке поширення "Дельта"-мутації.

Ваше Здоров'я

22/07/2021

В Україні не працює майже половина створених пунктів вакцинації проти коронавірусу, більшість - на регіональному рівні. Про це повідомив Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко на власній фейсбук-сторінці. Віктор Ляшко повідомив, що 40% створених пунктів вакцинації не працюють.

Очільник МОЗ повідомив, що 40% від загальної кількості вітчизняних пунктів щеплень досі не розпочали свою роботу. Ляшко наголосив, що від громадян, які не можуть імунізуватися проти COVID-19, надходять скарги. Він додав, що українцям відмовляють у препаратах або найближчі пункти вакцинації закриті.

Ляшко підкреслив, що найчастіше йдеться про пункти щеплень у регіонах.

Міністр наголосив, що на Закарпатті станом на 20 липня з 213 кабінетів щеплень працювали лише 42. Він доповнив, що аналогічна ситуація спостерігається в інших регіонах: на Київщині працюють лише 70 з 216 пунктів щеплень, на Івано-Франківщині - 44 зі 121, на Кіровоградщині - 46 зі 121, на Хмельниччині - 28 з 80, на Черкащині - 61 зі 143, на Рівненщині - 47 зі 122, на Харківщині - 74 зі 154, на Миколаївщині - 54 зі 108, а Волині - 43 з 87.

Очільник відомства повідомив, що причин для відмови людям у щепленнях немає. Він зазначив, що в регіонах на місцевих складах наявна достатня кількість COVID-вакцин (3 435 103 дози). Серед зазначених вакцин є 961 142 дози препарату CoronaVac. Його температурний режим дозволяє легко зберігати, транспортувати та використовувати препарат у найвіддаленіших точках.

Ляшко не виключив, що така ситуація з роботою пунктів щеплення може спровокувати нову хвилю коронавірусної інфекції.

Він також звернувся до регіональних очільників департаментів охорони здоров'я, щоб вони організували транспортування вакцин зі складів у кожен пункт імунізації та забезпечили їх роботу.

Чиновник доповнив що українці повинні сповіщати про ситуації, коли їм відмовляють у щепленні проти коронавірусу. Ляшко закликав громадян повідомляти про такі інциденти на гарячу лінію контакт-центру МОЗ з питань COVID-19.

"Якщо не працює найближчий пункт вакцинації, який вказано в переліку list.covid19.gov.ua, або відмовляють у щепленні через відсутність вакцин, повідомляйте про це нам за телефоном контакт-центру 0 800 60 20 19", - резюмував керівник відомства.

Слід зазначити, що у МОЗ пояснили, чи буде вакцинація від COVID-19 обов'язковою для українців. Наразі потреби у зобов'язанні населення вакцинуватися від коронавірусної хвороби немає, а більшість дорослих готові імунізуватися добровільно.

Нагадаємо, що в Україні розпочався п'ятий етап вакцинації населення проти коронавірусної інфекції.

Ваше Здоров'я

22/07/2021

XXI століття справедливо вважають епохою хронічних запальних хвороб. На яку допомогу можуть розраховувати українські пацієнти із ревматичними захворюваннями?

Про те, якого рівня медична допомога, яким пацієнтам і на яких умовах гарантована державною медициною в Україні сьогодні, говоримо з академіком НАМН України, доктором медичних наук, професором, Заслуженим діячем науки і техніки України, лауреатом Державної премії України, віцепрезидентом НАМН України, директором ННЦ "Інститут кардіології імені академіка М.Д.
Стражеска"Володимиром КОВАЛЕНКОМ.

ВЗ Наскільки поширені ревматичні хвороби в Україні?

Володимир КОВАЛЕНКО, академік НАМН України, доктор медичних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України, віцепрезидент НАМН України, директор ННЦ "Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска"

- Ревматичні хвороби - велика медико-соціальна проблема. Вони посідають одне з провідних місць серед патологій, що призводять до постійної або тимчасової непрацездатності людей молодого віку.

За даними статистики, сьогодні в Україні - понад 200 тис. пацієнтів із ревматичними захворюваннями суглобів, половину з яких становить ревматоїдний артрит.

Важливо зазначити, що пік захворюваності на запальні артрити припадає на вік 20-40 років. А частота інвалідизації при цих захворюваннях сягає 40- 50%. При цьому тимчасова непрацездатність іноді перевищує 2 місяці на рік!

Значне місце в структурі ревматичних хвороб займають дегенеративні хвороби суглобів, які спостерігають у пацієнтів старших вікових груп і спричиняють суттєвий економічний тягар через необхідність протезування суглобів.

На сьогодні в Україні майже 500 тис. людей страждають на остеоартрит.

ВЗ Як нині фінансують лікування ревматичних захворювань, зокрема у вашому закладі.

- В Українському ревматологічному центрі (далі - УРЦ), який є великим структурним підрозділом Національного наукового центру "Інститут кардіології імені М.Д.Стражеско" (далі - Центр) високоспеціалізовану медичну допомогу можуть отримати всі пацієнти з ревматичними захворюваннями - ми приймаємо хворих з усієї країни.

У складі Центру функціонують консультативна поліклініка та стаціонарне відділення на 60 ліжок, а також кафедра терапії та ревматології Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика (НУОЗУ).

Центр бере участь у так званих пілотних проєктах щодо впровадження нових механізмів фінансування в системі охорони здоров'я України.

Зі свого боку, ми розробили перелік ревматичних хвороб, стандарти діагностики і лікування з відповідною тарифікацією до них. Вони будуть застосовані в країні найближчим часом.

Завдяки державній програмі ми зараз маємо можливість безкоштовно надавати допомогу пацієнтам із тяжкими ревматичними хворобами, у тому числі з використанням цитостатичних імуносупресантів, глюкокортикоїдів та біологічних препаратів. За наявності таких препаратів у закладі пацієнти отримують їх за державний кошт.

За державний кошт ми закуповуємо препарати для таких захворювань, як запальні артрити (ревматоїдний артрит, анкілозуючий спондиліт, псоріатичний артрит), системний червоний вовчак, системна склеродермія, поліміозити, васкуліти.

У тих випадках, коли виникає потреба у дороговартісній терапії, яку не покриває державна програма, певну частину суми сплачує пацієнт.

Можливість отримати безоплатне лікування або за мінімальну оплату для багатьох наших пацієнтів є справжнім порятунком. Особливо для людей із маленьких містечок або сільської місцевості.

ВЗ Які виняткові можливості щодо діагностики та лікування порівняно з іншими лікувальними закладами має Український ревматологічний центр?

- Український ревматологічний центр - це потужна науково-практична установа, де науковці та практикуючі лікарі працюють пліч-о-пліч, що забезпечує високий рівень діагностики, лікування та консультування.

У складі Центру є консультативні кабінети, консультативно-експертний центр, спеціалісти якого займаються діагностикою, лікуванням, моніторингом і консультуванням пацієнтів із тяжкими ревматичними хворобами, у тому числі орфанними захворюваннями.

Щороку провідні експерти Центру консультують понад 3000 таких пацієнтів. А близько 1000 хворих з усіх регіонів України отримують тут стаціонарне лікування. Це найтяжчі пацієнти, які потребують високоспеціалізованої медичної допомоги щодо уточнення діагнозу, призначення і проведення відповідної терапії. Інколи йдеться про медичну допомогу, яку можна отримати тільки у нас.

Так, приміром, саме в нашому Центрі вперше в Україні впровадили біологічну терапію, яка сьогодні є основою лікування тяжких ревматичних захворювань з автоімунними й імунокомплексними механізмами розвитку; вперше почали застосовувати денситометрію у комплексному обстеженні пацієнтів.

Ми також першими запропонували програми лікування ювенільного ідіопатичного артриту (раніше - ювенільний ревматоїдний артрит, ЮРА) та багато іншого.

Певний час усе це залишалося нашим ексклюзивом.

Деякі маніпуляції є винятковими через те, що можливі лише за умови злагодженої командної роботи, а зібрати таку команду буває непросто, бо кожний спеціаліст у ній - зірка у своєму напрямку.

Технічне оснащення Центру і забезпеченість висококваліфікованими кадрами дають змогу використовувати в діагностичних алгоритмах і для контролю якості лікування новітні програми магнітно-резонансної терапії, складні біохімічні й імунологічні дослідження, котрі оперативно, а головне, на належному рівні виконують у наших лабораторіях.

Це дуже важливо при таких тяжких захворюваннях, як системний червоний вовчак, системні васкуліти та інші ревматичні хвороби, які маніфестують без чітких специфічних симптомів, а тому для встановлення остаточного діагнозу потрібно мати доступ до сучасних методів дослідження і володіти чималим лікарським досвідом.

Зараз ми активно розробляємо й впроваджуємо в практику ревматологічні програми з використанням цифрових медичних технологій.

Рутинною нашою практикою є методи КТ, МРТ, УЗД. Усі їх ми застосовуємо як для діагностики, так і в процесі лікування, приміром, під час введення лікарського засобу в суглоб.

Наші спеціалісти мають великий досвід використання міжнародних тестів для оцінки функціонального стану опорно-рухового апарату пацієнта.

Отже, повертаючись до запитання про ексклюзивність медичних послуг у закладах високоспецалізованої медицини, варто зазначити, що важить не лише технічне медичне обладнання експертного рівня або навіть унікального. Насправді унікальним є досвід, набутий науковцями і спеціалістами- практиками, які разом працюють над вирішенням складних медичних проблем.

ВЗ Наскільки важливою є наявність саме спеціалізованих центрів лікування, адже сьогодні всі заклади прагнуть надавати якомога ширший спектр послуг?

- Наведу простий приклад. Значною перевагою УРЦ є тісна співпраця із кардіологами. Так, Центр резистентної симптоматичної гіпертензії допомагає ревматологам у лікуванні відповідних ускладнень у пацієнтів з васкулітами, у Центрі легеневої гіпертензії (до речі, єдиному в Україні) надають медичну допомогу пацієнтам із системною склеродермією та іншими системними захворюваннями сполучної тканини.

Катетеризація та вимірювання тиску безпосередньо в легеневій артерії дають змогу підтвердити діагноз та своєчасно призначити відповідне лікування.

Забезпечено унікальну можливість візуалізації стенозів і патологічних змін при ураженні судин завдяки ангіографії у відділенні інтервенційної кардіології.

Головною перевагою УРЦ є великий досвід лікарів у галузі ревматології завдяки майже 30-річній консультативній діяльності. Сьогодні ми маємо велику кількість нових, гарно оснащених сучасним обладнанням приватних клінік. Але жодний діагностичний або лабораторний критерій немає сенсу без відповідної оцінки досвідченого спеціаліста.

В ревматології діагноз на 99% складається із клінічних критеріїв, оцінених фахівцем. Лабораторні та інструментальні показники можуть лише підтвердити його та є важливішими в якості маркерів активності хвороби і довготривалого прогнозу.

Запобігти інвалідності у хворих нашої категорії можна лише за умови ранньої діагностики та подеколи агресивного лікування на так званій доклінічній стадії, коли ще не працюють уже існуючі критерії та "мовчать"лабораторні маркери. Саме тому існування спеціалізованих ревматологічних центрів дуже важливе не лише для окремого хворого, а й для глобальної фармакоекономіки в країні. Це світова практика, коли провідні ревматологічні центри на підставі власного досвіду створюють локальні рекомендації та визначають оптимальну стратегію медикаментозного лікування за бюджетні кошти.

ВЗ Ви згадали про асоціацію ревматологів. Яку роль вона відіграє зараз?

- ГО "Всеукраїнська асоціація ревматологів України" - правонаступниця Українського товариства ревматологів. Її було засновано в 1991 році. Того самого року асоціація ввійшла до Європейської антиревматичної ліги (EULAR) та Міжнародної ліги асоціацій ревматологів (ILAR), із якими плідно співпрацює й дотепер.

Професори Джозеф Смолєн і Ян Деквекер та інші провідні спеціалісти зі світовим ім'ям у галузі ревматології є постійними спікерами науково- практичних конференцій, інших наукових заходів, які проводить асоціація, зокрема щорічного Національного конгресу ревматологів.

Сьогодні асоціація є професійною організацією, з науковим центром на базі УРЦ та регіональними осередками в усіх областях країни.

Важливо зауважити, що асоціація об'єднує вчених і лікарів багатьох спеціалізацій, оскільки лікування ревматичних захворювань вимагає мультидисциплінарного підходу за участі лікарів-ортопедів, дерматовенерологів, нефрологів, кардіологів, пульмонологів. Адже основу патогенезу ревматичних захворювань становлять системні порушення імунітету, автоімунні процеси, системне запалення тощо. Усе це є патогенетичною платформою, на якій розвиваються не тільки ревматичні хвороби (ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, анкілозивний спондиліт тощо), а й коморбідні стани. Як правило, це складні патології, лікування яких потребує від лікаря не лише високоспеціалізованої підготовки й досвіду, а й широкої ерудиції.

Тому таке постійне професійне спілкування допомагає лікарям бути вчасно і всебічно поінформованими, аби забезпечувати ефективну діагностику і лікування ревматичних захворювань, а колегам інших спеціалізацій - орієнтуватися в перших ознаках ревматичних захворювань, щоб забезпечити потім клінічну ефективність лікування.

ВЗ Що пропонує асоціація щодо навчання спеціалістів?

- Науково-інформаційну підтримку забезпечує інтернет-платформа Rheuma Hub, створена Всеукраїнською асоціацією ревматологів України. Вона є сьогодні головним навчальним майданчиком з питань сучасної ревматології в нашій країні. Зокрема, на цій платформі проходять заняття Ревматологічної школи, різноманітні науково-практичні заходи, що стосуються ревматології - всеукраїнські науково-практичні конференції, симпозіуми, семінари, вебінари, майстер-класи та інше.

На платформі також можна знайти безліч іншої корисної інформації - від календаря подій до повідомлень про нові публікації у спеціалізованих виданнях, наукові матеріали, наприклад, книги, присвячені ревматологічній тематиці, котрі щойно вийшли з друку.

Зараз, приміром, там розміщено інформацію про найголовнішу подію української кардіології цього року - VIII Національний конгрес ревматологів України з міжнародною участю, який відбудеться 26-29 жовтня. До речі, у рамках заходу буде презентоване нове видання українських рекомендацій щодо протоколів, стандартів, класифікацій і програм діагностики та лікування ревматичних захворювань.

Додам, що в проєктах, реалізованих на цій платформі, беруть участь не тільки викладачі кафедри терапії та ревматології, а й інші провідні учені з усіх регіонів України та Європи. Також на ній завжди можна ознайомитися з новими рекомендаціями та керівництвами, у тому числі й від світових експертів EULAR та ILAR.

Отже, хочу наголосити, що ревматологічна служба в Україні розвивається і інтегрується в європейську систему надання медичної допомоги таким хворим.

Завдяки ранній діагностиці та лікуванню інноваційними препаратами сьогодні реально запобігти інвалідизації ревматологічних пацієнтів, зберегти працездатність і адекватну якість життя цим людям, забезпечуючи їм активну соціальну роль у житті власної сім'ї та суспільства.

Тетяна СТАСЕНКО, "ВЗ"

Ваше Здоров'я

UAmedia

ProEco - новостной мониторинг экологии Украины