Газета «Ваше здоров'я»

Головна Регіони Чернігівщина: Для подолання сліпоти треба об'єднати зусилля усіх трьох ланок

Івано-Франківщина: Посадовців дитячої лікарні підозрюють у розтраті21/04/2017

Рівненщина: Чи є ліки, розкаже сайт "Є-ліки"21/04/2017

0

Чернігівщина: Для подолання сліпоти треба об'єднати зусилля усіх трьох ланок

Розміщено admin в 21/04/2017 | 3

Рубрика

Регіони

Теми

Вирішальна роль у справі запобігання захворюваності покладається на медиків первинної ланки надання допомоги. Проте без належної співпраці з фахівцями вторинної та третинної ланок ефективна профілактика неможлива. Таку співпрацю щодо запобігання офтальмологічним захворюванням і впровадження комплексу медичних заходів, спрямованих на їх раннє виявлення, запровадили на Чернігівщині.

Профілактика глаукоми - один з пріоритетних напрямків роботи

Ірина БИХОВЕЦЬ, завідувачка відділення мікрохірургії ока Чернігівської обласної лікарні, головний позаштатний офтальмолог Чернігівської областіОсновним напрямком діяльності нашого відділення є боротьба зі сліпотою внаслідок глаукоми, патології очного дна, катаракти, травми. Протягом останніх років у Чернігівській області перше місце за інвалідністю серед хворих з офтальмологічною патологією стабільно посідали пацієнти з глаукомою, що було пов'язано передусім з пізнім зверненням до медичних зак- ладів. Ми занепокоїлися й почали приділяти більше уваги профілактиці цієї недуги. Минулого року підійшли до такого напряму роботи по-новому, максимально залучаючи до цього сімейних лікарів. Основні заходи з раннього виявлення глаукоми розподілили за кількома напрямками.

Уперше у 2016 році ми почали проводити виїзні наради, на які запрошували не тільки районних окулістів, а й сімейних лікарів, котрих навчали скринінговим методикам обстеження хворих на глаукому, разом розробили "Алгоритм маршруту пацієнтів при діагностиці та лікуванні глаукоми", який дає змогу не тільки заощаджувати час сімейного лікаря, а й забезпечувати, на мою думку, кращий результат з виявлення патології на ранній стадії. Разом з первинною ланкою провели велику інформаційну кампанію за участі ЗМІ, головною метою якої було підвищення мотивації пацієнтів для проходження скринігу на глаукому. І населення почало активніше приходити на профілактичні обстеження. Особливу увагу приділили групі ризику: таких пацієнтів лікарі загальної практики-сімейної медицини направляли в поліклініку обласної лікарні до глаукомного кабінету з високотехнологічним обладнанням.

Якщо раніше під час профілактичних обстежень на всіх трьох рівнях показник виявлення підвищеного очного тиску становив 0,5 на 100 вимірів, то після проведеної роботи з інформування населення він збільшився втричі. Звичайно, зріс і рівень захворюваності (по області у 2015 році він становив 83 на 100 тис. населення, у 2016-му - 101 на 100 тис., що знач-но вище середнього по Україні). Але при цьому відчутно збільшилася і частота виявлення первинної глаукоми на ранній стадії, а головне - у 2016 році серед причин інвалідності глаукома спустилася з першого на третє місце.

Підвищений внутрішньоочний тиск не завжди є ознакою глаукоми і, навпаки, нормальний - ще не свідчить про її відсутність. Це ще раз було доведено під час акції з раннього виявлення глаукоми, яку проводили в обласній лікарні. Ми працювали з пацієнтами із групи ризику (віком понад 60 років; з асиметрією показників внутрішньоочного тиску на обох очах; з псевдоексфоліативним синдромом; родичі яких страждають на глаукому; із судинними порушеннями, особливо з перенесеними тромбозами вен сітківки тощо). Під час обстеження на високотехнологічному обладнанні в половини було виявлено глаукому, причому в більшості - нормотензивну. Ці дані ще раз підтверджують: встановлюючи діагноз, не можна обмежуватися тільки результатами тонометрії, потрібний також ретельний огляд лікаря- офтальмолога. І тут велика роль належить первинній ланці, де проводиться первинний офтальмологічний скринінг і вирішується питання подальшого маршруту пацієнта. Запобігання ускладненням з боку органа зору при цукровому діабеті

У 2016 році перше місце серед причин інвалідності посіли патології очного дна, до яких належать й діабетичні ураження очей. З огляду на подібну ситуацію ми з обласним ендокринологом Любов'ю Черв'яковою вирішили проводити міждисциплінарні наради (не відмовляючись від наших цільових офтальмологічних нарад, які себе добре зарекомендували), запрошуючи на них разом з офтальмологами й ендокринологами лікарів загальної практики- сімейної медицини, адже саме вони здійснюють основні скринінгові обстеження населення з метою виявлення цукрового діабету.

На цих нарадах ми розповідаємо сімейним лікарям, як вчасно діагностувати цукровий діабет і максимально запобігти розвитку його ускладнень.
Розказуємо, у яких випадках необхідно направляти хворих на обстеження, щоб ми могли не тільки виявити офтальмологічну патологію, а й у динаміці спостерігати стан очного дна та перебіг цукрового діабету. Але виявити ранні, більш тонкі зміни в сітківці навіть досвідчений офтальмолог без певного обладнання не може, тому рекомендуємо нап-равляти пацієнтів на оптичну когерентну томографію сітківки, яка є стандартом діагностики в усьому світі. Безперечно, після проведеної роботи збільшиться показник захворюваності на цукровий діабет, але при цьому зменшиться кількість задавнених випадків, а отже, й показник інвалідності. Сімейні лікарі стають фахівцями широкого профілю

Працюючи в тісному контакті з первинною ланкою, бачу, як поступово змінюється ставлення до сімейних лікарів. Так минулого року в кількох районах сімейним лікарям придбали транспальпебральні тонометри для скринігового вимірювання внутрішньоочного тиску через верхню повіку. Це дуже зручно, швидко і разом з тим економічно вигідно: не потрібні краплі, дезінфекційні засоби. Купують для сімейних лікарів у районах й інше обладнання, наприклад, минулого року придбали кілька офтальмо-скопів для огляду очного дна. Освоїти техніку, навчитися на ній працювати сімейним лікарям допомагають спеціалісти нашого відділення та районні офтальмологи.

Хочеться зазначити позитивне ставлення лікарів первинної ланки до подібних занять і майстер-класів. Реформа підштовхує сімейних лікарів до самостійності, і вони прагнуть максимально отримати необхідні знання, підвищити свій рейтинг серед пацієнтів. Під час нарад наші спеціалісти розповідають, як за мінімуму обладнання провести первинний огляд пацієнта: перевірити гостроту зору (бажано зі скельцями), контрольним способом визначити поле зору, внутрішньоочний тиск, перевірити центральний стан сітківки за допомогою решітки Амслера, а також на що звернути увагу під час збирання скарг і анамнезу.

Проблеми, звичайно, є. Зокрема не вистачає діагностичного та лікувального обладнання, витратних матеріалів. Наприклад, не тільки недостатньо тонометрів Маклакова, а й фарби, крапель-анестетиків, дезінфекційних засобів до них, які необхідні у великій кількості. Але все ж позитивні зміни відбулися. Це видно на прикладі і нашої, й інших областей.

Для підвищення якості надання офтальмологічної допомоги населенню необхідна інтег-рація зусиль усіх галузей: системи охорони здоров'я, соціального захисту, освіти, засобів масової інформації. На жаль, їх діяльність лімітована ресурсами, тож основним принципом сьогодні є раціональний розподіл уже наявних ресурсів і їх максимальне використання.

Олена БЕРЕЗКІНА, спеціально для "ВЗ", м. Чернігів

Ваше Здоров'я

Головна Регіони Закарпаття: Допоможе виїзна бригада паліативної допомоги "Хоспіс вдома"

Вагітність за димовою завісою21/04/2017

Sanofi заплатить майже 20 млн дол. за завищення цін на ліки21/04/2017

0

Закарпаття: Допоможе виїзна бригада паліативної допомоги "Хоспіс вдома"

Розміщено admin в 21/04/2017 | 2

Рубрика

Регіони

Теми

Нещодавно в Ужгороді розпочала роботу виїзна бригада паліативної допомоги "Хоспіс вдома". Досі в місті такими хворими опікувалися лише сімейні лікарі та медсестри, тож створення бригади можна вважати гарним початком надання комплексної допомоги паліативним пацієтам.

ВЗЩо спонукало створити в Ужгороді такий вид допомоги паліативним хворим?

Тетяна КОЗАК, головний лікар Ужгородського міського центру первинної медико- санітарної допомоги- До цього ми йшли два роки. Спочатку хотіли відкрити повноцінний хоспіс - діяла європейська програма, за кошти якої можна було побудувати й обладнати такий заклад. Однак необхідно було розпочати з освітньої роботи з населенням, а ця тема в нас дуже болюча. Люди не готові говорити про те, що їм чи їх рідним уже не можна врятувати життя, тож до останнього відмовляються як від паліативної допомоги в прямому її значенні, так і, відповідно, від усвідомленого перебування у зак-ладах типу хоспісу.

Нині в Ужгороді паліативними хворими опікуються дільничні терапевти та сімейні лікарі. Підготовка останніх відбувалася протягом двох років, зокрема тренінги пройшли практично 70% сімейних лікарів. Проте в процесі роботи ми дій-ш-ли висновку, що в місті все-таки має бути виїзна бригада паліативної допомоги - це не тільки вимога часу, а й реальна необхідність. Цю тезу змогли донести і до міського керівництва.

Надавати якісну паліативну допомогу нав-чалися не тільки медики, а й волонтери. Відвіду-вали закордонні семінари, тренінги, вивчали досвід подібних бригад і закладів паліативної допомоги в Польщі, зокрема у міжнародному хоспісі, розташованому в м. Катовіце, паліативна бригада якого обслуговує хворих у раді-усі 100 км. Також навчалися в колег з Івано- Франківська, де хоспіс діє з 1994 року. До речі, там нещодавно також розпочали роботу виїзні бригади паліативної допомоги.

ВЗІз кого складається така бригада?

- До штату бригади входять 9 осіб: лікар, дві медсестри, дві молодші медсестри, двоє соціальних працівників, психолог, водій. Крім того, на вимогу пацієнта до бригади може бути включено духівника.

ВЗЛікар та медсестри надаватимуть увесь спектр медичних послуг?

- Так. Це - і симптоматичне лікування, й усі необхідні маніпуляції. Ми також укладатимемо угоди з профільними спеціалістами, і вони за потреби надаватимуть свої послуги.

Визначатимуть, яких хворих передавати під опіку бригади, сімейні лікарі. Зараз у цьому переліку 420 пацієнтів. Лікар на основі амбулаторної картки та виписки сімейного лікаря визначатиме стан пацієнта, його потреби, зокрема соціальні та психологічні. Медсестри виконуватимуть необхідні маніпуляції, а також навчатимуть родичів, близьких хворого, щоб вони могли в разі потреби здійснити необхідні процедури, знеболити тощо.

ВЗНе раз доводилося чути, що в багатьох сімейних лікарів виникали проблеми зі знеболюванням паліативних хворих через складнощі звітування за використання опіоїдів...

- Над вирішенням цієї проблеми ми працювали ще до відкриття нашого ЦПМСД у 2014 році. У травні 2013 року вийшла Постанова КМУ No333 "Про зат-вердження Порядку придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров'я", а у вересні 2015-го - й довгоочікуваний Наказ МОЗ No494 "Про деякі питання придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров'я", яким також затверджено зміни до Наказу No360 "Про затвердження Правил виписування рецептів та вимог- замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень". Відповідно до них ми і працюємо. Раніше, на жаль, досить частими були випадки, коли хворому двічі на день вводили мінімальну дозу морфіну. Але це прос-то видимість знеболювання. Означеній проблемі було присвячено кілька тренінгів, котрі стосувались як використання наркотичних препаратів, так і правильного ведення документообігу.

ВЗЧи достатньо персоналу бригади для обслуговування 420 пацієнтів?

- Цілком можливо, що штат буде збільшено, однак не всі хворі потребують допомоги такої бригади в повному обсязі. Є важкі термінальні пацієнти, яким необхідний щоденний догляд, а є хворі, котрим пот-рібно менше уваги.

Відвідування пацієнтів фахівцями визначено у графіку. Наприклад, до одного хворого медсестра приходитиме щодня, а до іншого - раз на тиждень приїде лікар і, скажімо, молодша медсестра на-даватиме допомогу рідним у дог-ляді за ним.

ВЗРобота бригади фінансуватиметься з міського бюджету?

- Так, зокрема цьогоріч передбачено близько 500 тис. грн. Розглядається також питання про можливість придбання нової машини швидкої допомоги. Крім того, плануємо залучати й іншу допомогу, як фінансову, так і матеріальну, зокрема й від закордонних благочинних організацій та волонтерську.

Віктор ЛАЗОРИК, спеціально для "ВЗ", м. Ужгород Коментар

Віктор ІСАЄВ, головний лікар Виноградівського хоспісу, кандидат медичних наукПерший хоспіс на Закарпатті було введено в експлуатацію наприкінці січня. Його будівництво розпочалося у 2012 році й обійшлося у понад 21 млн грн, із яких близько 9 млн грн - грантові кошти Європейської Комісії у рамках програми із розвитку спів-праці Європейського Союзу та межуючих із ним країн.

Хоспіс розрахований на 25 ліжко-місць. Триповерхова будівля обладнана ліфтом, сучасною побутовою технікою та найновішою медичною апаратурою. Тут є кімнати відпочинку й номери, у яких можуть зупинитися й заночувати родичі пацієнтів.

Зараз ми завершуємо підготовку документів, у тому числі й штатний розпис, який має затвердити обласний Департамент соціального захисту населення (адже зак-лад підпорядковуватиметься саме йому), і після цього зможемо прийняти перших пацієнтів. Сподіваюся, що це станеться вже протягом місяця.

Фінансуватиметься хоспіс з обласного бюджету, тому й прийматиме людей з усього Закарпаття, а не тільки з Виноградівщини.

Ваше Здоров'я

Головна Регіони Івано-Франківщина: Посадовців дитячої лікарні підозрюють у розтраті

Помилки на старті програми "Доступні ліки"дорого коштуватимуть МОЗ21/04/2017

Чернігівщина: Для подолання сліпоти треба об'єднати зусилля усіх трьох ланок21/04/2017

0

Івано-Франківщина: Посадовців дитячої лікарні підозрюють у розтраті

Розміщено admin в 21/04/2017 | 2

Рубрика

Регіони

Теми

Cлужбовці Івано-Франківської міської дитячої клінічної лікарні під час проведення у 2015-2016 роках державних закупівель вчинили розтрату державних коштів на суму понад 420 тис. грн.

Порушення були встановлені співробітниками обласної прокуратури під час здійснення ними представницьких пов-новажень. У ході перевірки встановлено, що переможцями тендерів з придбання лікарського засобу "Біолік Туберкулін ППД-Л"та медичного обладнання (рентгенографічної системи Perform-X digital) виявилися приватні організації, документи яких не відповідали вимогам закупівель.

Протиправні дії службових осіб комітету з конкурсних торгів Івано- Франківської міської дитячої клінічної лікарні та певних юридичних осіб спричинили тяжкі збитки.

Прокуратура області за цим фактом розпочала кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України. Триває досудове розслідування.

За матеріалами ІА ZIK

Ваше Здоров'я

UAmedia

ProEco - новостной мониторинг экологии Украины