Газета «Чорноморські новини»


У 1961 році я працював при Одеському ДСТ "Спартак". На однойменному стадіоні завжди вирували пристрасті фанатів футболу, іноді з бійками, якщо якийсь неофіт образить улюблену команду "Чорноморець".

Із 1963-го, навчаючись в ОДУ ім. І.І. Мечникова, проживав на Садовій, 6. У кінці цієї феноменальної вулиці своїм життям жила Соборка. На ній, як повітря, як дух Одеси, існувала своєрідна каста - "політбюро"футбольних фанатів. Вони знали про улюблену команду все до дрібниць, від її народження. Знали все і про найсильніші команди світу. Любили й "ментовську"команду "Динамо"...

Та до влади прийшли аматори грошей суркіси, ахметови, ярославські та інші. Футбол став предметом заробляння статків, а паралельно - розпалюванням нетерпимості до вболівальників інших команд. Це для того, аби не було часу брати в голову, звідкіля в окремих функціонерів беруться мільярди доларів.

Знищення "Чорноморця"розпочалося із знищенням ЧМП, яке автор крилатого вислову "Маємо те, що маємо", подейкують, поміняв на хатинку у Швейцарії чи ще щось там. Плідно йому допомагав Руслан Боделан...

Нещодавно "Шахтар"виграв Кубок України у "Динамо". Коментатор, іноді "раболєпствуя"перед господарем команди, у захваті називав футболістів "гірниками", "шахтарями", ображаючи напівголодних трудяг - представників цієї професії.

Я не можу сказати, що команда "Динамо"рівноцінна команді Ахметова. Для цього потрібно було б захопити у власність другу частину України. Але біда у тому, що Кубок України виборювали не українці!.. Національний кубок виграли "шахтарі"із Бразилії та інших країн. Не хочу глибше копатися в проблемі, бо ще пришиють ксенофобію, а на спині змушений буду написати "Ні расизму!"...

Хіба Клімов, колишній власник "Чорноморця", міг конкурувати з Ахметовим? Як і нинішній генеральний спонсор команди - будівельна компанія "Гефест"?

А ще ж є питання щодо власності стадіонів: яку лепту вклали господарі команд у будівництво цих спортивних споруд?

Відтак маю пропозицію: повернути стадіони, зведені переважно державним, тобто кожного з нас, коштом, у власність держави, а мільярдери для власного зиску нехай розвивають професійний футбол і самі ж збудують для цього належну інфраструктуру! Борис ДРАЇМ, суддя першої категорії, член НСЖУ.
м. Ананьїв.

Чорноморські новини


Добрий день, шановна редакціє, моя пораднице "Чорноморко"!

Із задоволенням, якщо не з радістю, прочитала в "ЧН"за 14 квітня статтю "30 поїздок на місяць". І яке було моє розчарування від ініціативи Одеської обласної ради звернутися до Верховної Ради і Кабінету Мі-ністрів з пропозицією про від-міну монетизації пільг тим, кому вони належать за законом.

Мені незабаром сповниться 90. Уже багато років я не виходжу за межі свого двору. За станом здоров'я і віковими особливостями не можу скористатися правом на безкоштовний проїзд у громадському транспорті, а кошти на мене виділяються. Якби гроші дали мені на руки, як писалося, я найняла б транспорт і поїхала б, куди потрібно.

Розраховую на тебе, моя "Чорноморко", що надрукуєш мого листа, бо таких пенсіонерів, які не користуються правом пільгового проїзду, є немало. Можливо, можновладці прочитають та й відмінять свою ініціативу. З вдячністю, Лідія ВАСИЛІ.
смт Ширяєве.

Чорноморські новини


26-27 травня у селі Івашків відбувся регіональний етноекофестиваль "Кодима- фест-2018", який відвідали близько восьми тисяч місцевих жителів та гостей як з України, так і з-за кордону.

"Радий вітати гостей з інших країн та областей України! Маємо честь зберігати традиції наших предків. Щорічно тут збираються творчі люди, які разом пізнають культуру і примножують її багатство", - звернувся до учасників свята перший заступник голови Одеської облдержадміністрації Олександр Терещук.

"Уже доброю традицією стало проведення цього фестивалю на Зелені свята. Ми мали за мету показати, як поважаємо свої звичаї та національну культуру. І, сподіваюся, нам це вдалося", - підкреслив голова Кодимської РДА Геннадій Гладенький.

Для гостей дійства було організовано сім тематичних локацій. Окремо працювала фотовиставка "Земля наших предків. Кодимщина". Малечу ж розважали казками, майстер-класами та іграми. Охочі мали змогу ознайомитися з роботою народних майстрів, взяти участь у козацьких розвагах, побачити старовинне трипільське житло, почути українські мелодії у виконанні кобзарів, лірників та фольклорних гуртів. Тим часом на майданчику "Котуня"усіх пригощали стравами традиційної кухні.

Уже згадане трипільське житло - новий унікальний туристичний об'єкт, який постав тут у рамках цьогорічного етноекофестивалю. Про значущість цієї події доктор історичних наук, відомий етно-граф В'ячеслав Кушнір на своїй сторінці у Фейсбуці написав:

"Напередодні етнофестивалю "Кодима-фест"у голови Кодимської райдержадміністрації Г.М. Гладенького і голови Івашківської сільської ради П.І. Погорілого нема вихідних. Я зустрів їх у суботу і в неділю на будівельному майданчику, де кілька десятків івашківчан зібралися на толоку, щоб завершити будів-ництво житла трипільців. Пам'ятки цієї всесвітньо відомої культури у великій кількості виявлені і на Кодимщині, а проведені на них археологічні розкопки надали нам важливі артефакти побуту, матеріальної і духовної культури ІV-ІІІ тис. до н.е.

Чому хату трипільців? Навіть не тому, що вона на два поверхи і надає підстави (не будемо говорити про сьогодення) пишатися, що кілька тисяч років тому в Європі трипільцям не було рівних. Ми виходили із того, що житло трипільців, окрім архітектурного феномену, об'єднує в собі інформацію про господарство, побут, світоглядні уявлення давніх землеробів. Щоб посилити увагу до історії і культури краю, трипільської культури зокрема, розпис стін житла складатиметься винятково з орнаментальних мотивів на посуді з три-пільських поселень Тимкове, Кирилівка, Олександрівка, біля Слобідки.

Однозначно, на Кодимщині з'явиться ще один унікальний туристичний об'єкт, зведений без жодного цвяха, з максимальним дотриманням технології спорудження. Він уже таким став ще до завершення будівництва, бо викликає захоплення, збуджує інтерес до історії малої батьківщини...

Атмосфера толоки, доброзичливість її учасників, відчуття єдиного колективу... Все це викликало спогади про те, що ще в недалекому минулому толока була звичною і вельми корисною практикою сільського життя. А тепер вона вже історія і ми втратили її як важливу соціальну цінність - громадою творити для громади, для члена громади. Івашківчани створили для громади пам'ятку з минулого для майбутнього, бо без знання минулого воно примарне".

Ще одним зверненням до минулого, до героїчного минулого нашого народу, стало відкриття на в'їзді до Івашкова у перший день "Кодими-фесту"Козацького хреста на увічнення пам'яті про переможну битву 1693 року на річці Кодимі. Тоді 7-тисячний загін під проводом Семена Палія вступив у бій із 40-тисячним військом кримського хана і, попри разючу перевагу в силі ворога, здобув перемогу.

Прикметним і символічним є те, що хрест виготовив Владислав Ільницький - рядовий 59-ї бригади 9-го окремого мотопіхотного батальйону, розквартированого в Кодимі. На створення пам'ятника воїнові знадобилася цілісна брила черепашнику вагою в 2,5 тонни та три тижні наполегливої роботи.

Гості етноекофестивалю, сповнені позитивними емоціями і гарними враженнями, роз'їхалися, а кодимчани після короткого перепочинку почнуть міркувати, які готувати цікавинки на "Кодиму-фест-2019".

Чорноморські новини

UAmedia

ProEco - новостной мониторинг экологии Украины