Газета "Аптека"


15 травня у прес-центрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна"відбулася прес-конференція, присвячена прийняттю закону щодо автономізації медичних закладів за участю народного депутата України, голови Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я (далі - Комітет) Ольги Богомолець, народного депутата України, заступника голови Комітету Олега Мусія, президента Національної академії медичних наук (НАМН) України Віталія Цимбалюка, експерта з медичної реформи, члена ГО "Українська медико-правова асоціація"Зоряни Черненко.

Відкриваючи захід, Ольга Богомолець нагадала, що 6 квітня 2017 р.
Парламентом ухвалено Закон України No 2002-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров'я", яким запроваджується автономізація медичних закладів. Цьому передувала чимала робота, яка тривала майже 2 роки, адже перший законопроект щодо автономізації було внесено Урядом до Парламенту 7 липня 2015 р.

"За цей час ми стали свідками, як із гидкого каченяти документ перетворився на потужного лебедя, який має незабаром злетіти. Чому каченя? Бо перший варіант законопроекту містив низку ризиків, які б могли призвести до руйнації системи охорони здоровя та тотальної приватизації лікувальних закладів, привласнення їх майнових комплексів. Оскільки це викликало супротив народних депутатів, Комітет було звинувачено в блокуванні реформи, корупції, що не відповідало дійсності", - зазначила голова Комітету. Ситуацію вдалось змінити - спочатку 17 липня 2015 р. народним депутатом О. Мусієм було внесено альтернативний законопроект щодо автономізації закладів. Враховуючи те, що 10 днів недостатньо для підготовки якісного проекту, Комітетом прийнято рішення на базі цих законопроектів створити новий, доопрацьований документ, під яким у результаті поставила підпис більшість членів профільного комітету.

О. Богомолець зазначила, що цей закон дозволить громаді не втратити контроль над майновими комплексами лікарень та оптимізувати їх. В Україні функціонує занадто багато ліжко-місць, але є певні медичні напрямки, які гостро потребують цих ліжок. Наприклад, хоспіси та центри паліативної допомоги, реабілітаційні центри, будинки для людей із хворобою Альц- геймера. Приміщення, які будуть вивільнятися в результаті оптимізації, можуть бути використані для цих потреб.

За словами народного депутата, цим законом країна перегорнула сторінку від радянської до сучасної ери системи охорони здоровя - від фінансування ліжко- місця до фінансування медичної послуги для конкретного пацієнта. Нині мяч знаходиться на полі МОЗ - щоб закон імплементувати, потрібні стандарти та протоколи лікування, а також формула розрахунку собівартості медичної послуги.

У закону є недолік, адже не врегульовано питання щодо функціонування кафедр вищих навчальних медичних закладів на базі лікарень. Для вирішення проблеми групою народних депутатів у Верховній Раді зареєстровано законопроект No 6283 від 04.04.2017 р. про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров'я (щодо створення клінічних баз).

"Закон про автономізацію не визначає, хто і за що платить. Він лише визначає, що держава сплачує закладу не за ліжко-день, а за лікування, тобто, кошти йдуть за конкретним пацієнтом. Після його прийняття виникає питання, а хто і за що буде сплачувати? Сьогодні МОЗ пропонує модель, відповідно до якої безкоштовно покриватиметься невідкладна допомога, а планове лікування буде відбуватися за кошти хворих. Це, безумовно, призведе до скорочення населення України, адже у великої кількості людей просто фізично немає коштів на планове лікування", - зазначила спікер.

Олег Мусій зупинився на своєму баченні побудови нової національної моделі системи охорони здоровя. Так, автономізація становить в ній не більше 5%.

10 квітня у Парламенті було зареєстровано пакет урядових законопроектів: "Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів"за реєстраційним No 6327, "Про додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів особам, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність в антитерористичній операції та забезпечують її проведення"за реєстраційним No 6328, "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України"за реєстраційним No 6329. Їх розробником виступило МОЗ.

Великий подив викликає той факт, що головним комітетом для реформаторських законопроектів у галузі визначено Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, а не Комітет з питань охорони здоровя.

За словами керівництва МОЗ, прийняття законопроектів дасть старт медичній реформі в Україні. У народних депутатів була можливість ознайомитися з ними та подати в разі необхідності альтернативні проекти, що і зробив О. Мусій. За словами народного депутата, вони базуються на рекомендаціях парламентських слухань на тему "Про реформу охорони здоров'я в Україні".

О. Мусій підкреслив, що народними депутатами вже давно зареєстровані та очікують на розгляд Парламенту фундаментальні законопроекти з питань реформи:

Саме ці документи створять законодавче підґрунтя для нової національної системи охорони здоров'я. О. Мусій закликав урядовців, зокрема, команду МОЗ, не висмикувати з реформи лише окремі речі, вигідні з фінансової точки зору (через відсутність адекватного фінансування з державного бюджету). Це призведе до того, що медична допомога стане недоступною українцям.
Натомість керівництву Міністерства треба взяти до уваги напрацювання Комітету та спільними зусиллями дійти консенсусу щодо побудови нової системи охорони здоров'я.

За словами Зоряни Черненко, закон про автономізацію відкриває широкі можливості перед громадою та лікарями. Громада братиме участь у виборі керівника, діяльності установи, формуванні спостережної ради. Медичні працівники будуть залучені до процесу вибору керівника, роботи спостережних рад, фінансових процесів. Тобто, забезпечується прозорість та чесність функціонування закладу охорони здоровя.

МОЗ очікує 6 міс надзвичайно інтенсивної роботи, адже до того, як закон буде введено в дію 6 листопада, необхідно розробити проект постанови КМУ щодо порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я та порядку укладання контракту з керівником, а також типової форми такого контракту. Також треба оприлюднити:

Віталій Цимбалюк додав, що НАМН України підтримує прийнятий закон щодо автономізації, адже він дасть нові можливості керівникам закладів розпоряджатися коштами та регулювати штат співробітників. Позитивним моментом стане детінізація коштів, які пацієнти витрачають на ліки, на оплату медичних послуг, жертвують у благодійні фонди.

У той же час виникає багато питань щодо діяльності наукових інститутів НАМН України, які завжди були державними та отримували державне замовлення на виконання наукових робіт. Медична наука практично випала з поля зору реформаторів. Хто буде її фінансувати? Лікувальні заклади, які надають високотехнологічну спеціалізовану допомогу, безумовно, виживуть, але наукова діяльність буде під питанням.

Він повідомив, що в академії з 1 липня впроваджується пілотний проект за участю 4 найкращих установ - Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова, Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова, Інституту кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска, Інституту нейрохірургії ім. А.П. Ромоданова.

На проект держава виділила 200 млн грн., які будуть спрямовані не на фінансування ліжко-днів, а на медичну послугу. Так, на підставі протоколів лікування, які впроваджені в інститутах та відповідають європейським, було прораховано вартість медичної послуги за кожною нозологією. "Одразу скажу: цих коштів не вистачить, щоб забезпечити ургентну медичну допомогу, допомогу пораненим бійцям, вагітним, дітям, ветеранам. Подивимося, як наші заклади зможуть виживати в таких умовах. У науці негативний результат - це також результат. Пацієнти будуть направлятися до нас обласними департаментами охорони здоровя. У випадку, коли направлення немає, за лікування доведеться платити з власної кишені. Але одразу виникають побоювання - чи не припинять регіони направляти хворих в інститути академії, щоб зберегти дефіцитні бюджетні кошти. Я не маю уяви, як уникнути цих ризиків", - зазначив науковець.

О. Богомолець додала, що Комітет, безумовно, підтримує реформу охорони здоров'я та вважає її вкрай важливою. Але це потрібно зробити так, щоб не було соромно перед народом України.

Що стосується пакету законопроектів МОЗ, то всі розмови, що начебто їх блокують, є інсинуаціями: "Не треба забувати, що є Регламент Верховної Ради України. Протягом 10 днів після реєстрації цих законопроектів можуть бути подані альтернативні проекти, і ніхто не має права у цей період їх розглядати. Те, що у МОЗ говорять про їх блокування, свідчить про елементарне незнання Регламенту. Народні депутати не можуть розглядати законопроекти МОЗ, поки немає висновків Комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції, Комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції, Комітету Верховної Ради з питань бюджету та Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України. Крім того, наш Комітет є непрофільним для розгляду законопроектів з питань медичної реформи, тому навіть якщо б ми хотіли заблокувати, це неможливо. Але в нас є бажання робити реформи та ми готові до пошуку спільних рішень. І головна мета повинна бути не зекономити гроші, а забезпечити доступ до якісної та своєчасної допомоги".

Прим. ред.: 15 травня під час Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді України спікер Парламенту Андрій Парубій повідомив, що законопроекти NoNo 6327, 6328 і 6329 за пропозицією Уряду цього тижня будуть винесені в зал для голосування щодо включення їх до порядку денного сесії. Тобто, мова про їх розгляд народними депутатами поки що не йде.

Детальний аналіз пакету законопроектів МОЗ на сторінках нашого видання представив Віталій Пашков, доктор юридичних наук, який зазначив - прийняття цих документів неможливе без внесення змін до Конституції України.

Ганна Барміна, фото автора

Аптека.ua


15 травня під головуванням віце-прем'єр-міністра України Павла Розенка відбулася селекторна нарада щодо стану реалізації урядової програми "Доступні ліки"та перерахування і виплати громадянам невикористаних сум субсидії. У нараді взяли участь керівництво МОЗ України, Міністерства соціальної політики України, інших органів виконавчої влади, а також обласних державних адміністрацій.

Павло Розенко нагадав, що з 1 квітня 2017 р. в України реалізується урядова програма "Доступні ліки". "Уже можемо підбити певні підсумки і почути пропозиції щодо механізмів удосконалення цієї програми", - наголосив він.

За словами віце-прем'єр-міністра України, до переліку лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, включено 157 препаратів 35 виробників. З них - 18 європейських, 15 українських виробників, 1 ізраїльський, 1 індійський виробник.

"На сьогодні можемо констатувати, що з початку введення в дію урядової програми спостерігається позитивна динаміка збільшення кількості аптечних закладів, які беруть у ній участь. На сьогодні вже близько 5 тис. аптек стали учасниками урядової програми, що вдвічі більше, ніж було 3 тиж тому. Кожен 4-й аптечний заклад в Україні є учасником цієї програми", - наголосив П. Розенко і висловив сподівання, що їх кількість у подальшому буде зростати.

З початку дії програми кількість виписаних рецептів становить більше 730 тис. Субвенцію в розмірі 500 тис. грн., передбачену Державним бюджетом- 2017, вже розподілено по областях. Додатково планується виділити ще 250 млн грн. Уряд вже готує зміни до Закону України "Про Держаний бюджет України на 2017 рік"з метою збільшення розміру відповідної субвенції.

Взявши слово, заступник міністра охорони здоров'я Роман Ілик зазначив, що всі лікарські засоби, включені до таких, вартість яких підлягає відшкодуванню, рекомендовані ВООЗ і включені до 19-го видання Базового переліку основних лікарських засобів ВООЗ.

"Сьогодні ахіллесова п'ята у проекті - це питання, які стосуються фінансування", - зауважив заступник міністра. Користуючись нагодою, він звернувся до управлінців обласних рівнів з проханням налагодити спів-працю з розпорядниками бюджетних коштів на місцях. "Ми всі маємо розуміти, що аптечний заклад, придбавши ліки за власні кошти, видає їх хворому і повинен отримати відшкодування протягом 5 днів з дня подання звіту про відпущенні ліки", - зауважив Р. Ілик. За його словами, цей механізм має працювати злагоджено, оскільки в іншому разі можуть виникнути проблеми, пов'язані з реалізацією урядової програми.

Заступник міністра також відмітив позитивну динаміку підвищення прихильності до лікування і збільшення звернень пацієнтів до лікарів. За його словами, застосування ліків, що беруть участь у програмі "Доступні ліки", підвищилося у 2,5 раза від початку її реалізації. Однак окремі фармвиробники не розрахували свої потужності і на сьогодні вже не можуть забезпечити достатні обсяги лікарських засобів щонайменше за 12 позиціями.

Наостанок Р. Ілик зупинився на питанні звітності. "На кожній території ми визначили відповідальну особу, яка за встановленою формою подає звітність щодо реалізації проекту", - зазначив він. Звітність містить дані щодо бюджетних коштів, кількості виписаних рецептів та пацієнтів, які отримали ліки за програмою, а також інші дані, необхідні для здійснення інтерактивного зв'язку з регіонами і аналізу наданої інформації. Найгірше надають інформацію з Львівської обл. та м. Київ. Водночас є регіони, які успішно реалізують проект і працюють злагоджено. І це визначається не лише за кількістю залучених до програми аптечних закладів, а й показниками бюджетних коштів, які спрямовано на відшкодування вартості ліків. Загалом на сьогодні використано трохи більше ніж 4% від виділеної субвенції (20 млн грн.).

Керівництво Вінницької обласної державної адміністрації (ОДА) відзначило, що область активно включилася в реалізацію програми "Доступні ліки". У регіоні налічується близько 1 млн пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями, 48,5 тис. - з цукровим діабетом і більше 10 тис. - з бронхіальною астмою. 20,5 млн грн. субвенції, передбаченої для Вінницької обл., передано в місцеві бюджети районів і міст обласного підпорядкування. Типові договори про відшкодування витрат підписано зі 150 суб'єктами господарювання. 349 аптечних закладів в області, у тому числі в сільській місцевості, беруть участь у програмі.

На сайтах Вінницької ОДА, районних держадміністрацій, департаменту охорони здоров'я розміщено перелік аптек із зазначенням їх адрес, а також інформацію щодо сум виділених на відшкодування бюджетних коштів.
Ідентифікувати аптеки, що беруть участь у програмі "Доступні ліки", можна за допомогою наліпки, розміщеної на видному місці перед входом в аптечний заклад. Область також забезпечена належним чином рецептурними бланками форми No 1. Упродовж першого місяця реалізації програми вже визначено перші результати: виписано більше 87 тис. рецептів, з яких майже 40 тис.
отоварено; у квітні з аптечних закладів Вінницької обл. відпущено ліків на загальну суму 1,62 млн грн.

Серед проблемних питань виділено необхідність розширення переліку лікарських засобів. На адресу профільного міністерства підготовлено відповідний лист з пропозицією включити сечогінні лікарські засоби, препарати для лікування бронхіальної астми та профілактики гіперхолестеринемії.

Заступник голови Волинської ОДА Світлана Мишковець підтримала колег з Вінницької обл. і також відзначила необхідність розширення переліку ліків, що беруть участь у програмі "Доступні ліки". "Лікарі просять розширити перелік найменувань, і ми готові надати відповідні пропозиції МОЗ України", - зазначила С. Мишковець.

Перший заступник голови Дніпропетровської ОДА Олег Кужман поінформував, що в рамках реалізації програми в регіоні вже укладено типові договори з 287 суб'єктами господарювання. Касові видатки становлять 13% загальної суми субвенції, виділеної Вінницькій обл. , розмір якої становить 41,8 млн грн. Якщо буде необхідність виділення додаткових коштів на регіон, місцевою владою буде проведено аналіз даних та надано відповідну інформацію для збільшення її обсягів.

Говорячи про проблемні питання реалізації програми "Доступні ліки", перший заступник голови Донецької ОДА Євген Вілінський зазначив, що в умовах дефіциту в аптечних закладах окремих ліків, вартість яких підлягає відшкодуванню, говорити про розширення переліку недоцільно. "Ми не можемо отримати їх в належній кількості. Ведемо перемовини, але така проб-лема існує", - зауважив він.

Коментуючи проблему, Р. Ілик зазначив, що до кінця травня проблему з дефіцитом окремих лікарських засобів має бути вирішено.

Заступник голови Житомирської ОДА Ярослав Лагута зазначив, що в регіоні в рамках програми працює 315 аптечних закладів. За період реалізації програми "Доступні ліки"виписано 59 тис. рецептів, з яких отоварено 34,266 тис., що становить близько 52%. З початку реалізації програми в області скарг не надходило, в аптеках наявний необхідний асортимент ліків, функціонує налагоджена інформаційна підтримка.

Тетяна Міцьо, заступник директора департаменту охорони здоров'я Закарпатської ОДА, наголосила, що програма "Доступні ліки"впроваджується в регіоні доволі успішно: залучено понад 200 аптечних закладів, близько 60% виписаних рецептів уже надійшло в аптечну мережу, близько 50% проплачено казначейством. Проблемним питанням в області також вбачається дефіцит в аптеках окремих лікарських засобів, включених до програми відшкодування.

Заступник голови Запорізької ОДА Едуард Гугнін зауважив, що дефіцит окремих позицій ліків, який становить 30-50% загальної потреби, є одним з найпроблемніших питань у контексті реалізації програми "Доступні ліки".

П. Розенко зазначив, що на рівні МОЗ Украї-ни здійснюється відповідна робота і ведуться переговори з постачальниками ліків. Аналогічну роботу має проводити влада на місцях. Недовіра суб'єктів господарювання до державних програм ґрунтується на попередньому досвіді, коли в рамках реалізації пілотного проекту з артеріальної гіпертензії аптекам, що брали в ньому участь, несвоєчасно компенсувалися витрати з боку держави. Тому важливим є своєчасне здійснення розрахунків з аптеками та відшкодування вартості ліків з боку держави.

Богдан Кобилянський, заступник голови Івано-Франківської ОДА, повідомив, що в програмі бере участь 170 аптечних закладів. На Івано-Франківщині виписано 143,2 тис. рецептів. 21,5 тис. пацієнтів отримали необхідні ліки. Вкотре наголошено на проблемі, пов'язаній з відсутністю на складах повного асортименту ліків, включених до програми відшкодування.

Заступник голови - керівник апарату Київської обласної державної адміністрації В'ячеслав Кучер зазначив, що темпи реалізації програми набирають обертів, адже популяризація проекту перебуває на особистому контролі керівництва області. На сьогодні відпущено ліків за 40 855 рецептами на загальну суму 329 тис. грн.

П. Розенко звернувся до керівництва Київської обл. з проханням активізувати роботу щодо збільшення кількості аптечних закладів, залучених до програми.

Перший заступник голови Кіровоградської ОДА Сергій Коваленко відмітив, що в області є райони, які використали травневі призначення. У зв'язку із цим постало питання, яким чином здійснювати проплату за другу половину травня на підставі нових звітів, поданих до казначейства. П. Розенко порекомендував здійснити перерозподіл субвенції в межах області. "Я думаю, що це питання в робочому режимі можна узгодити з Міністерством фінансів України", - зазначив він.

У Луганскій обл. також активно запроваджується програма "Доступні ліки", інформація про яку розміщена на сайтах обласного департаменту охорони здоров'я та місцевої влади. До проекту залучено 154 аптечні заклади. Проб- лемним питанням також вбачається відсутність певного асортименту ліків, включених до програми відшкодування.

Заступник голови Київської міської державної адміністрації Петро Пантелеєв зазначив, що в місті налічується близько 90 аптек, які беруть участь у програмі "Доступні ліки". Разом з тим місцева влада працює над збільшенням кількості залучених до програми аптек. Однак МОЗ України володіє інформацією, згідно з якою таких аптек - 54. У зв'язку із цим П. Розен-ко звернувся до керівництва Київської міської державної адміністрації з проханням налагодити комунікації з профільним міністерством і вчасно надавати актуальну інформацію.

Заступник голови Львівської ОДА Оксана Стоколос-Ворончук повідомила, що в регіоні в рамках програми "Доступні ліки"працює 587 аптечних закладів (60% загальної кількості в області). В аптеках області також відсутній повний асортимент ліків, що підлягають відшкодуванню.

У Миколаївській обл. 508 тис. осіб підпадають під категорію пацієнтів, які можуть отримати ліки за урядовою програмою. Про це повідомив заступник голови Миколаївської ОДА з соціальних, гуманітарних питань, молоді, туризму та надання адміністративних послуг Віталій Кіндратів. За його словами, проблемних питань, пов'язаних із реалізацією програми "Доступні ліки" (крім відсутності в аптеках окремих препаратів, вартість яких підлягає відшкодуванню), на Миколаївщині немає. Віце-прем'єр-міністр України зауважив, що в Уряді відсутня інформація щодо використаних Миколаївською обл. коштів у рамках урядової програми. Тому він попросив відповідні регіональні структури вчасно і в повному обсязі надавати необхідну інформацію.

Заступник голови Одеської ОДА Сергій Колебошин наголосив, що проблеми, пов'язані з реалізацією програми "Доступні ліки", аналогічні таким в інших регіонах. Окремі аптечні заклади досить обережно ставляться до участі у проекті, зважаючи на те, що не вистачає єдиного інформаційного простору, який би дозволяв у режимі реального часу моніторувати витрати за цією програмою.

Аналогічну проблему озвучив заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло. Асортимент лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, представлений в аптечній мережі на 80%. У рамках програми працює близько 220 аптек.

Заступник голови Рівненської ОДА Світлана Богатирчук-Кривко поінформувала про те, що в регіоні до реалізації програми залучено 248 аптек (79 суб'єктів господарювання), тобто кожна друга аптека, що є оптимальною кількістю для Рівненської обл. З бюджетною комісією Рівненської обласної ради погоджено питання щодо здійснення в разі необхідності перерозподілу субвенції в межах області. Щотижня місцева влада здійснює аналіз зауважень та пропозицій, що надходять на "гарячу лінію"Рівненської ОДА. Зокрема, надходили пропозиції щодо розширення в майбутньому переліку хвороб, за якими відпускаються пільгові ліки. Скарги в основ-ному стосувалися відсутності в аптеках окремих ліків за програмою.

За словами начальника управління охорони здоров'я Сумської ОДА Сергія Бутенка, у регіоні до участі в програмі задіяно 161 аптечний заклад, і їх кількість може зростати. Уже більше 10 тис. пацієнтів скористалися програмою. Однак також надходять скарги на відсутність певних препаратів, зокрема в аптеках м. Суми. Для вирішення проблеми місцева влада веде діалог з аптечними мережами та дистриб'юторами і сподівається на її вирішення вже найближчим часом.

У рамках програми "Доступні ліки"на Тернопільщині укладено угоди з 61 суб'єктом господарської діяльності (209 аптек). Лікарями виписано 72 837 рецептів. Загалом у Тернопільській обл. налічується близько 643 тис. пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями (60% населення області), 35 731 - із цукровим діабетом II типу та 4793 - з бронхіальною астмою. Про це повідомив заступник голови Тернопільської ОДА Юрій Юрик.

На Харківщині договори укладено з 99 суб'єктами господарювання (майже 300 аптечних закладів). За час реалізації програми виписано близько 382 тис. рецептів, практично 137 тис. пацієнтів отримали ліки. З 16 найменуваннями препаратів є певні складнощі, пов'язані з їх відсутністю в аптеках. Однак відповідні діючі речовини представлені іншими торговими назвами.

Користуючись нагодою, Р. Ілик подякував за злагоджену роботу керівництву Харківської обл., яка взірцево працює за програмою "Доступні ліки"і демонструє найкращі результати серед регіонів.

У Херсонській обл. у програмі задіяно 182 аптечні заклади, що становить близько 42% їх загальної кількості в регіоні. Про це повідомив заступник голови Херсонської ОДА Вадим Чабан. За час реалізації проекту виписано близько 41 тис. рецептів, з яких 49% отоварено. Асортиментний ряд в аптеках забезпечений на 90% з переліку лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню. Але станом на 12 травня 14 препаратів, 7 з яких вітчизняного виробництва, в аптеках відсутні.

Заступник голови Хмельницької ОДА Володимир Кальніченко повідомив, що в регіоні укладено договори з 266 аптечними закладами. Більше 700 лікарів здійснюють виписування рецептів на ліки, включені до програми відшкодування. Станом на 15 травня виписано 93 тис. рецептів, з них за 43 тис. рецептів здійснено відшкодування. За квітень використано майже 760 тис. грн. бюджетних коштів. Станом на 15 травня освоє-но 970 тис. грн. Проблемне питання є аналогічним з іншими регіонами - відсутність повного асортименту ліків, вартість яких підлягає відшкодуванню.

На Черкащині також активно набирає обертів програма "Доступні ліки". Зокрема, за останні 2 тиж в Черкасах та інших містах регіону кількість аптек, які долучилися до проекту, збільшилася із 120 до 256. Про це повідомив перший заступник голови Черкаської ОДА Віталій Коваль.
Управлінням охорони здоров'я Черкаської ОДА перерахована повна сума коштів на відшкодування вартості ліків за квітень-травень - понад 3,5 млн грн. Щоденно по місцевому телебаченню транслюється інформаційний відео-ролик про програму "Доступні ліки". Відповідна інформація розповсюджується в усіх друкованих засобах масової інформації в містах районного значення.

За словами П. Розенка, Черкащина - одна з передових областей за показниками реалізації програми "Доступні ліки", за що він подякував керівництву регіону.

Інтенсивна робота за програмою триває й у Чернівецькій обл. За весь період реалізації проекту в регіоні виписано 23 345 рецептів. 12 173 особи вже отримали відповідні ліки. До проекту залучена аптечна мережа, до якої входять 143 аптечні заклади (43% загальної кількості аптек в області). Проблемне питання є аналогічним з озвученими колегами з інших регіо-нів і полягає у відсутності в аптеках окремих препаратів.

На Чернігівщині програмою охоплено 320 тис. осіб. Договори підписано з 24 суб'єктами господарювання, які займаються роздрібною реалізацією лікарських засобів (110 аптек). Станом на початок травня в області освоєно 796 тис. грн. За словами заступника голови - керівника апарату Чернігівської ОДА Наталії Романової, у регіоні продовжується просвітницька робота з метою інформування населення про можливість отримання пільгових ліків.

Підбиваючи підсумки наради, віце-прем'єр-міністр України закликав представників місцевої влади вчасно та активно реагувати на скарги та пропозиції, які надходять на "гарячі лінії". "Таким чином ми зможемо досить оперативно виправляти ті помилки і проблеми, які у нас виникають", - наголосив він.

Редакція "Щотижневика АПТЕКА", у свою чергу, вже аналізувала зміну структури споживання лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, та ціни на такі препарати. Аналіз показав, що за перші тижні реалізації програми "Доступні ліки"споживання препаратів, вартість яких відшкодовується з боку держави, суттєво збільшилося. При цьому також фіксується зниження їх середньозваженої вартості.

Катерина Горбунова, фото Сергія Бека

Аптека.ua


Для некоторых пациентов кетогенная диета является эффективным способом контролировать сахарный диабет ІІ типа. Она может помочь снизить уровень глюкозы в крови, а также массу тела.

Кетогенная диета предполагает употреб-ление в пищу продуктов с высоким содержанием жиров, таких как мясо, рыба, орехи и сыр, а также ограничение уровня потребления углеводов. Первоначально она была разработана и рекомендована для детей с эпилепсией.

ПОЗНАВАТЕЛЬНО: Ученые нашли способ сохранить здоровье суставов

При соблюдении кетогенной диеты людям рекомендуется съедать 30 г или менее углеводов в сутки. Цель состоит в том, чтобы съедать 3-4 г жиров на каждый 1 г углеводов и белков.

Поскольку кетогенная диета ограничивает употребление углеводов, которые являются "топливом"для организма, последний вынужден использовать для этой цели жиры. Такое состояние называют кетозом. Оно развивается из-за углеводного голодания клеток, когда организм для получения энергии начинает расщеплять жир с образованием большого количества кетоновых тел.

Кетогенная диета помогает некоторым пациентам с сахарным диабетом ІІ типа контролировать свое состояние, поскольку позволяет организму поддерживать уровень глюкозы в крови на невысоком, но здоровом уровне. Снижение количества углеводов в рационе помогает устранить большие скачки уровня глюкозы в крови, снижая тем самым потребность в инсулине. В ходе исследований было установлено, что кетогенная диета может быть полезна для снижения уровня HbA1c (средний за 3 мес уровень глюкозы в крови).

Кетогенная диета помогает организму сжигать жир, что может принести пользу тем, кому необходимо избавиться от лишних килограммов, например, лицам с преддиабетом.

Исследования показали, что добровольцы, следовавшие кетогенной диете, отметили улучшение в управлении уровнем глюкозы в крови, а также заметно уменьшили массу тела.

Однако стоит учитывать, что лица, следующие кетогенной диете, а также режиму инсулинотерапии, могут быть более подвержены повышенному риску развития гипогликемии (снижение уровня глюкозы в крови ниже 70 мг/дл). У кетогенной диеты также есть некоторые другие побочные эффекты. Лица, следующие подобному рациону, могут испытывать спутанность сознания, усталость, головную боль и др. В большинстве случаев эти "побочные эффекты"имеют временный характер и люди не испытывают никаких долгосрочных проблем. Однако к возможным долгосрочным последствиям кетогенной диеты могут относиться отложение камней в почках и повышенный риск переломов костей вследствие ацидоза. Дети также могут испытывать задержку роста из-за снижения уровня инсулиноподобного фактора роста, что может привести к эрозии костной ткани. Это может означать слабость костей и повышенную вероятность переломов.

В свою очередь, выгоды кетогенной диеты включают: снижение уровня артериального давления, повышение чувствительности к инсулину, уменьшение зависимости от сахароснижающих лекарств, заметные улучшения в отношении уровня холестерина в крови.

Кетогенная диета имеет довольно строгое ограничение рациона питания, но идея в том, чтобы держаться подальше от продуктов, богатых углеводами, которые могут повышать уровень инсулина в крови. Поэтому следует сосредоточиться на разработке плана диеты, которая состоит из минимума углеводов, умеренного количества белков и высокого содержания жиров. Важно также избегать обработанных пищевых продуктов. Врач или диетолог может помочь выбрать план питания, который наилучшим образом соответствует образу жизни человека.

По материалам www.medicalnewstoday.com

Аптека.ua

UAmedia

ProEco - новостной мониторинг экологии Украины