Газета "Аптека"


21 Листопада 2024 9:00

Минуло 60 років з того часу, як американські лікарі офіційно заявили про небезпеку, яку може викликати куріння, зазначивши, що з розваги воно перетворилося на серйозну загрозу для здоров'я населення1. На жаль, куріння дійсно може вбивати. Згідно з Глобальною доповіддю Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), на куріння припадає 9% усіх випадків смерті у світі, а більше половини курців помирають від захворювань, спричинених тютюновим димом (Jiang C. et al., 2020). В Україні це небезпечне "хобі"забирає близько 130 тис. життів на рік, тоді як від наслідків пасивного куріння щороку гине майже 13 тис. українців. Міжнародний день відмови від куріння, який відзначається щорічно у третій четвер листопада (цьогоріч це 21 листопада), - можливість привернути увагу населення до загроз тютюнової епідемії, заявити про свої права на бездимне середовище та назавжди попрощатися із залежністю, яка вбиває2. Про залежність від куріння

Варто наголосити, що курці не здатні самостійно перестати курити, адже у більшості випадків вони є залежними людьми3. Окрім того, визначено, що ті, хто почав курити в підлітковому віці, як правило, більш залежні, ніж ті, хто розпочав вживати тютюн у дорослому віці (Doku D. et al., 2012).

Тютюнова, або нікотинова залежність (тютюнова, або нікотинова адикція) - не просто звичка, вада, задоволення чи вибір стилю життя, а серйозне захворювання, яке виникає у тих, хто вживає тютюн, що потребує комплексного лікування3. Ця патологія пов'язана з довгостроковим щоденним вживанням таких тютюнових продуктів, як сигарети (у тому числі електронні), сигари, люльки, кальяни, жувальний тютюн та інші, до складу яких входить нікотин - алкалоїд, який продукують рослини родини пасльонових (зокрема, тютюн), що зумовлює розвиток залежності (Glantz S.A. et al., 2018).

Особливістю нікотинової залежності є бажання відчути фармакологічний вплив нікотину й уникнути ймовірних наслідків синдрому абстиненції та пов'язаних явищ - як позитивних (психоактивна стимуляція нікотином), так і негативних (відсутність нікотину викликає значний дискомфорт). Після вдихання нікотин досягає головного мозку за 7 с, де зв'язується зі специфічними рецепторами ацетилхоліну в ділянці прилеглого ядра переднього мозку (центру задоволення), що стимулює вивільнення нейротрансмітерів - дофаміну та норадре-наліну, що відчувається курцем як задоволення. Але насправді людина, яка курить, відчуває лише тимчасове зменшення вираженості симптомів відміни, коли зростає рівень нікотину і відбувається стимулювання нікотинових рецепторів3.

Визначено, що вдихання нікотину викликає залежність, щонайменше настільки ж сильну, як і від опіоїдів та алкоголю4. Окрім цього, він впливає на всі системи організму, зокрема на серцево-судинну, нервову та репродуктивну, призводячи до розвитку низки хвороб5. Про наслідки для здоров'я

У той час як нікотин, що міститься в тютюні, викликає залежність, є ще токсини у його складі, які зумовлюють розвиток низки інших захворювань. Визначено, що у складі тютюну міститься суміш понад 9,5 тис. хімічних сполук, у тому числі токсичних, та близько 80 канцерогенних, які пов'язують з появою та розвитком ряду онкологічних захворювань.

Токсичні сполуки можуть впливати на структуру та функцію дихальних шляхів, порожнини рота, органа зору, шлунково-кишкового тракту, стан імунної, репродуктивної, серцево-судинної, нервової систем, підвищуючи ризик розвит- ку гострих респіраторних вірусних інфекцій, у тому числі грипу, негоспітальної пневмонії, виразкової хвороби, гастриту, інфекцій, зумовлених бактерією Clostridium difficile, захворювань жіночих статевих органів та генітальних інфекцій у чоловіків.

Як активне, так і пасивне куріння може підвищити ризик розвитку захворювання на туберкульоз і, як вказано у Глобальній доповіді Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) за 2007 р., воно є одним із 5 основ-них факторів ризику зараження цим захворюванням (Jiang C. et al., 2020; Caliri A.W. et al., 2021; Li Y. et al., 2022). Куріння може провокувати розвиток колоректального раку (Limsui D. et al., 2010; Huang Y.-M. et al., 2022), вікової макулярної дегенерації (Velilla S. et al., 2013), цукрового діабету ІІ типу (Maddatu J. et al., 2017), остеопорозу (Al-Bashaireh A.M. et al., 2018), ревматоїдного артриту (Ishikawa Y. et al., 2020).

Доведено, що у жінок, які курять, частіше відмічаються позаматкова вагітність (Bouyer J. et al., 2003), народження дітей з орофаціальними розщілинами (заяча або вовча губа, вовче піднебіння) (Lie R.T. et al., 2008), зниження фертильності, викидні (Tweed S. et al., 2017), а у багатьох курців-чоловіків - еректильна дисфункція (Tostes R.C. et al., 2008). Лікування тютюнової залежності: роль фармацевта

Незалежно від готовності або мотивації пацієнта кинути курити, лікування з припинення тютюнокуріння має бути ініційоване медичним працівником для всіх, хто зловживає вживанням тютюну. Залежним необхідно розповідати про ризики вживання тютюну і необхідність негайної відмови від куріння3, що може допомогти зменшити шкоду для здоров'я, спричинену цим захворюванням, і знизити ризик рецидивів та подальших інфікувань (Jiang C. et al., 2020).

Зокрема, рекомендується, щоб лікування вживання тютюну підтримувалося як фармакологічними засобами з метою зменшення вираженості фізичних симптомів, так і поведінковою терапією, спрямованою на усунення повсякденних звичок і тригерів3.

Фармацевти, зі свого боку, у межах фармацевтичної опіки можуть порадити безрецептурне лікування для припинення куріння, порекомендувати, як полегшити симптоми відміни, а також активно пропагувати серед курців принади здорового способу життя та необхідність відмови від згубної залежності.

Зокрема, допомогти курцю можна за допомогою безрецептурних лікарських засобів, що застосовуються при нікотиновій залежності: на основі нікотину6 (представлені на ринку у формі жувальних гумок, льодяників, спрею)5 та цитизину6 (у формі таблеток).
Препарати на основі нікотину показані для лікування тютюнової залежності шляхом зменшення потреби в нікотині, послаблення симптомів відміни та полегшення процесу відмови від куріння у разі наявності мотивації, а також в якості допомоги курцям, які не можуть повністю відмовитися від нікотинової залежності та зменшити кількість викурених цигарок. Їх застосування може запобігати розвитку синдрому відміни в осіб, які кинули курити, та допомагати уникнути розвитку нікотинової залежності5.
Алкалоїд цитизин має хімічну структуру, схожу з такою у нікотину. Їх механізм дії близький, але з нижчою токсичністю і ширшим терапевтичним ефектом. Зокрема, при застосуванні препаратів на основі цитизину конкурентно пригнічується взаємодія нікотину з відповідними рецепторами, що призводить до поступового зменшення вираженості і зникнення нікотинової залежності5.

У разі, якщо людина вже приймає лікарські засоби, що допомагають кинути курити, фармацевту варто порадити продовжити прийом цих препаратів, а якщо ефект незадовільний - звернутися за допомогою до лікаря6. Адже тютюнова залежність може потребувати постійних і періодичних терапевтичних процедур, а також довгострокового супроводу до того часу, поки вона не буде вилікувана.

Через це після рецидиву можуть знадобитися декілька фармакологічних курсів лікування, іноді зі зміною одного препарату на інший, а також навчання пацієнтів і пропонування їм психологічно-поведінкової підтримки, щоб уникнути ризику розвитку рецидиву3.
Синдром відміни під час лікування тютюнозалежності зумовлюється раптовою зупинкою постачання нікотину та може проявлятися в перші 4-12 год після припинення куріння такими симптомами3, як дратівливість, запаморочення, головний біль, тривожність, депресія, погіршення концентрації уваги, підвищене потовиділення, безсоння та підвищення апетиту6. Ці прояви варіюють залежно від людини та мають тимчасовий характер, досягаючи максимальної інтенсивності в перші 24-72 год, що знижується протягом наступних 3-4 тиж (у -40% пацієнтів симптоми можуть тривати довше, ніж 1 міс)3.

Відмова від будь-якої звички, тим більше довголітньої, що приносить якщо не задоволення, то хоча б його видимість, завжди супроводжується стресом. Тому додатково при лікуванні нікотинової залежності для полегшення синдрому відміни при відмові від куріння фармацевт може порадити анксіолітики на основі фабомотизолу4, а за наявності безсоння та для полегшення тривожності - заспокійливі та снодійні лікарські засоби рослинного чи синтетичного походження4, одночасно надавши рекомендації щодо здорового способу життя під час лікування (дотримання прийому лікарських засобів, раціонального режиму відпочинку та праці, режиму харчування, достатня фізична активність та заняття спортом, повноцінний відпочинок та нормалізація сну (не менше 8- 9 год), прогулянки на свіжому повітрі, за можливості - уникання стресових ситуацій) та направити його до лікаря6.

У разі наявності у відвідувача ознак вираженого синдрому відміни для тимчасового зменшення вираженості наявних симптомів фармацевт має направити його до лікаря6.

Звичайно, відмовитися від куріння, особливо коли людина залежна від нього вже не один рік, непросто. Особливо коли організму необхідно вчергове "перебудовуватися"та зазнавати дискомфорту, у тому числі відчуваючи прояви синдрому відміни. Але відмовитися від куріння, долаючи тимчасові труднощі, - це беззаперечно краще для здоров'я, ніж труїти себе щоденно.

Інна Грабова

1За даними звіту Департаменту охорони здоров'я та соціальних служб США "Наслідки куріння для здоров'я - 50 років прогресу: звіт головного хірурга", 2014 (U.S. Department of Health and Human Services. The Health Consequences of Smoking-50 Years of Progress: A Report of the Surgeon General., 2014).

2За даними Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) України (phc.org.ua).

3Посібник з лікування тютюнової залежності замість посібника з припинення тютюнокуріння (Європейська мережа з профілактики куріння та вживання тютюну (European Network for Smoking and Tobacco Prevention - ENSP), 2015).

4За даними Центру наркозалежності та психічного здоров'я (Centre for Addiction and Mental Health - CAMH) (www.camh.ca).

5За даними Державного реєстру лікарських засобів (www.drlz.com.ua).

6Протоколи фармацевта (Наказ МОЗ України від 05.01.2022 р. No 7) (www.dec.gov.ua).

Аптека.ua


20 Листопада 2024 5:23

20 листопада Парламент ухвалив за основу законопроєкт "Про внесення змін до Закону України "Про лікарські засоби"щодо особливостей державної реєстрації лікарських засобів, які можуть закуповуватися особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я" (реєстр. No 11493 від 19.08.2024 р.). Нагадаємо, що свого часу цей законопроєкт ініціювало Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) України з метою підвищення доступу пацієнтів до препаратів, які закуповуються за бюджетні кошти ДП "Медичні закупівлі України" (МЗУ) для виконання програм та здійснення централізованих заходів із охорони здоров'я шляхом надання можливості застосування спрощеної процедури державної реєстрації окремих ліків.

Народна депутатка України, членкиня Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Юлія Тимошенко вважає, що цей законопроєкт може стати базовим для "наведення порядку з цінами на лікарські засоби в аптечних мережах". "І я дуже прошу проголосувати за цей законопроєкт, щоб він був базою для того, аби ми могли реформувати ринок фармацевтичний", - наголосила Ю. Тимошенко під час засідання Парламенту.

Вона повідомила, що очолювана нею Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України (ТСК) у четвер, 21 листопада на своєму засіданні має запропонувати до цього законопроєкту 5 ключових пропозицій.

Зазначимо, що йдеться про створену у вересні 2024 р. ТСК з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України щодо фінансування лікування та реабілітації військовослужбовців у медичних закладах, завищення вартості препаратів для цієї категорії пацієнтів та їх незадовільної якості. До складу ТСК входить 13 народних депутатів, зокрема члени Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Ольга Стефанишина, Сергій Кузьміних, Василь Вірастюк та Михайло Макаренко.

Основними завданнями ТСК визначено наступні: розслідування можливих фактів порушень законодавства України щодо фінансування лікування та реабілітації військовослужбовців у відповідних медичних закладах; аналіз причин можливих порушень законодавства України щодо фінансування терапії та реабілітації військовослужбовців; розслідування можливих фактів завищення цін на лікарські засоби для військовослужбовців; моніторинг цін на препарати для військовослужбовців, які реалізуються в аптечних закладах роздрібної мережі, та розслідування правомірності встановлення граничних надбавок (націнок) на лікарські засоби для цієї категорії пацієнтів; розслідування наявності монопольного (домінуючого) становища на ринку дистрибуції препаратів для військовослужбовців; перевірку якості лікарських засобів для військовослужбовців в аптечних закладах роздрібної мережі.

Пресслужба "Щотижневика АПТЕКА"

Аптека.ua


20 Листопада 2024 4:17

На реалізацію програми "Доступні ліки"у 2025 р. Державним бюджетом України буде передбачено 6,3 млрд грн. Про це 20 листопада заявив міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко у ході брифінгу, присвяченого представленню результатів нового звіту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) та Світового банку "Фінансування системи охорони здоров'я в Україні: реформа, стійкість та відновлення".

"Усі рецептурні лікарські засоби для дітей будемо реімбурсувати. Ключова річ - ми хочемо реімбурсувати антибіотики першого ряду для того, щоб спонукати людей використовувати призначення лікаря, не бігати за антибіотиками третього-четвертого рівнів і таким чином зробити внесок у стримування зростання протимікробної стійкості в Україні", - зазначив міністр.

Також програму "Доступні ліки"планується розширити за рахунок ліків з Національного переліку основних лікарських засобів, які використовуються під час амбулаторного лікування, а також комбінованих препаратів.

Крім того, триває робота над розширенням карти покриття програмою "Доступні ліки", особливо у віддалених регіонах, за рахунок функціонування мобільних аптечних пунктів, фельдшерсько-акушерських пунктів (на підставі договорів, укладених з аптекою за письмовим погодженням органів місцевого самоврядування), а також розширення пілотного проєкту "Укрпошта. Аптека".

https://www.apteka.ua/wp/wp-content/uploads/2024/11/News_1467_DL.mp4

Детальніше про представлений звіт ВООЗ та Світового банку "Фінансування системи охорони здоров'я в Україні: реформа, стійкість та відновлення"читайте найближчим часом. Цей звіт є третім спільним оглядом, який оцінює хід впровадження реформ фінансування охорони здоров'я в Україні в умовах війни та чи вдається медичній системі впоратися з викликами.

Пресслужба "Щотижневика АПТЕКА", фото https://www.facebook.com/viktor.liashko

Аптека.ua

UAmedia

ProEco - новостной мониторинг экологии Украины