Журнал «Публичные люди»


Лена Виноградова

Чотири роки тому про Київ у світі було відомо лише те, що тут сталися кровопролитні протести. Але сьогодні в українській столиці бурхливо розвивається IT-сектор, а його працівники заробляють в десятки разів більше середньої заробітної плати, зазначають журналісти BBC Capital.

Навряд чи є краще місце, щоб сповна насолодитися красою української столиці на сході сонця, ніж Пішохідний міст над Дніпром. Найбільша річка в Україні тече через Київ на південь до Чорного моря і ділить на правий і лівий береги цілу країну з населенням 45 млн.

О шостій ранку на Пішохідному мосту можна зустріти невеликі групки молодих людей, які повертаються додому після нічних гулянь. Це найтихіший час у місті, яке незабаром пробудять автомобільні затори, галас і швидкість столичного життя.

Втім, місто не завжди було мирним, у 2014 році Київ охопили бурхливі події вже другої в новому тисячолітті революції в країні.

До центральної площі столиці, Майдану Незалежності, з'їхалися українці з усіх регіонів країни, щоб виступити з протестом проти проросійського уряду президента Віктора Януковича, який вони зрештою скинули. Копирайт изображенияGETTY IMAGES

Боротьба призвела до кровопролиття, і мала далекосяжні, несподівані наслідки. У відповідь на події Майдану Росія навесні 2014 року анексувала Крим (який офіційно залишається частиною України). А у квітні того ж року бойовики захопили владу на великій частині сходу України.

Попри те, що сотні людей й досі приїжджають до міста, щоб вшанувати пам'ять загиблих на Майдані, для багатьох українців це вже події далекого минулого.

Нещодавня історія міста та його архітектура радянської епохи справляють враження капсули часу. Однак багато молодих українців прагнуть позбутися радянської спадщини і побудувати нову, блискучу західноєвропейську націю.

І драматичні зміни вже почалися. Будування Європи в Україні?

Сьогодні Київ поступово оговтується після катастрофічного удару, який 2014 рік завдав по стабільності української столиці.

"Покоління моїх бабусь і дідусів надихала ідея будування комунізму", - розповідає Олександра Азархіна, співзасновниця Fixer Agency, київської консалтингової компанії з комунікацій.

"Але моє покоління прагне побудувати в Україні Європу. Ми хочемо мати таку якість навколишнього середовища, такі права, дороги і соціальні послуги, як у європейських країнах. Прості речі, які є нормальними для західних людей, відіграють велике значення для нас".

У Києві швидкими темпами ведеться будівництво, і цей стрімкий розвиток сприяє проведенню в українській столиці важливих міжнародних подій.

За останні два роки Київ двічі зустрічав гостей з усіх континентів: під час "Євробачення"та фіналу Ліги чемпіонів. Копирайт изображенияGETTY IMAGES

Однак столичний аеропорт "Бориспіль"і досі справляє доволі неприємне враження, насамперед на тих туристів, які в цій частині світу опиняються вперше.

Хоча з персоналом аеропорту проблем вже не виникає - абсолютно всі розмовляють англійською, вихід за межі терміналу може бути доволі лячним. Тут на приїжджих агресивно полюють водії таксі.

Краще скористатися додатком для виклику авто. Поїздка до центру міста обійдеться приблизно в 300-400 грн і забере 30-45 хвилин (звичайно, якщо не потрапиш до автомобільного затору, якими сумно славиться Київ). Молодіжний рух

Після революції 2014 року економіка України все ще переживає кризу, і рівень безробіття залишається високим. У 2017 році він становив близько 9,5%, хоча це - лише офіційні цифри. В країні багато незареєстрованих безробітних і працівників з неповною зайнятістю.

Багато енергійних молодих українців шукають способи поставити на ноги власний бізнес.

"Сьогодні вже нікого не дивує підприємець віком до 35 років", - каже Ярема Дух, керівник відділу комунікацій в Українській академії лідерства.

"Наша молодь відкрито рухається на зустріч зовнішньому світу. Сьогодні в Києві можна зустріти підлітків, які вільно розмовляють трьома мовами".

Для багатьох можливості відкриває інтернет. Вони вивчають англійську мову, оскільки вона є основною мовою ділового спілкування в Європі.

За даними IT-спільноти DOU, 80% українських айтішників володіють англійською на середньому рівні або вище. Копирайт изображенияGETTY IMAGES

"Молоді українці зрозуміли, що якщо вони хочуть отримувати зарплати на західному рівні, їм доведеться вивчати мову", - зазначає Дмитро Білаш, співзасновник київської компанії Captain Growth, яка розробляє програмне забезпечення штучного інтелекту в галузі маркетингу.

Молоді підприємці, такі як Дмитро, вивели свій бізнес за межі України і успішно конкурують на європейському ринку.

Колишні засновники київських стартапів тепер заробляють мільйонні прибутки всесвітньовідомим компаніям. Найпомітніші приклади - Алекс Шевченко та Макс Литвин з Grammarly та Ярослав Ажнюк із Petcube.

Молоді українські таланти підкоряють і світ моди. Дизайнери Ксенія Шнайдер та Руслан Багінський заслужили визнання в усьому світі.

Втім, й багато інших, менш відомих фахівців керують підприємствами зі статками, про які їхні виховані Радянським Союзом батьки й мріяти не могли. Армія IT-талантів

Протягом останнього десятиліття сектор ІТ-аутсорсингу виріс з нуля до третього найбільшого експорту України.

Зарплати розробників програмного забезпечення наближаються до західного рівня і становлять близько 2-3 тисяч доларів, а оподатковуються за ставкою лише 5% (хоча це стосується лише компаній, зареєстрованих як приватні підприємці).

При цьому, середня зарплата в Україні становить близько 250-300 доларів на місяць. Найвищу середню зарплату по країні мають мешканці Києва.

За даними Державної служби статистики, минулого року в галузі інформаційних технологій та комунікацій працювали 274 100 українців, щороку українські виші випускають ще 36 000 IT-фахівців.

За офіційними даними, у 2017 році в Україні було 13 409 IT і телекомунікаційних компаній, а також понад сотня багатонаціональних центрів досліджень і розробок, як-от Ericsson, Siemens, Oracle та Magento. Копирайт изображенияGETTY IMAGES

Як зазначає Outsourcing Journal, Україна стала основним аутсорсинговим ринком у Східній Європі. За обсягами аутсорсингових послуг вона посідає перші місця й у Центральній Європі.

Це - п'ятий за величиною експортер ІТ-послуг, за даними консалтингової компанії PwC.

"Обсяг IT-галузі збільшився втричі за останні кілька років", - каже Андрій Сорохан, керівник відділу в київській компанії UVentures.

"Наша молода і високо кваліфікована команда працює над проектами в галузі машинного навчання та аналітики даних для таких клієнтів, як UBS, Uber, Google, Deutsche Bank і Amazon".

А компанії, засновані українськими підприємцями, як-от Grammarly, Petcube та Preply, швидко розвиваються на світових ринках і стають лідерами у своїх сферах. Мистецтво vs їжа

Київ приваблює й нове покоління молодих митців. На місці занедбаних радянських будівель виникають центри сучасної культури, зокрема "Арт-завод Платформа"та "Ізоляція".

Що складніше відшукати ресторан чи кафе в Києві, то кращим може виявитися заклад. У місті, яке змінюються шаленим темпом, на багатьох будинках залишилися старі назви вулиць або вони взагалі відсутні. Копирайт изображенияGETTY IMAGES

Популярність серед молоді завойовують нові заклади, що відкрились останнім часом, як-от "Podil East India Company", "Пян-Се бар", раменна "Noodles vs Marketing", "Чанг"і "Китайський Привіт".

Три страви автентичної близькосхідної кухні в ресторані "Улюблений дядько"на Паньківській коштують стільки, скільки невелика закуска чи салат в Лондоні.

Серед дорожчих закладів - модні бари, як-от "Алхімік", "Логгерхед", "Бармен Диктат", "Косатка"та "Паровоз".

Ресторани "Остання барикада"та "Купідон", розташовані в самому серці міста в кількох кроках від Майдану Незалежності, подають страви традиційної української кухні. Новий Берлін?

У Києві, як і багатьох великих містах пострадянського простору, все ще можна побачити чимало показної розкоші, але молодий середній клас впевнено завойовує позиції в суспільстві.

Величезна спільнота київських хіпстерів перетворює українську столицю на Берлін східної Європи. Копирайт изображенияGETTY IMAGES

Утім, відвідувачів столиці все ще турбує питання особистої безпеки. Багатьох відлякує війна на сході України, але туристи в Києві ризикують не більше, ніж у будь-якій іншій європейській столиці.

Східний регіон, де відбувається воєнний конфлікт, лежить від Києва за 700 км - це майже вдвічі більша відстань, ніж від Парижа до Лондона.

Хоча меморіали в деяких місцях столиці нагадують про нещодавні трагічні події, бізнес-мандрівнику в Києві немає чого боятися… окрім хіба що жахливих київських заторів.

Публичные люди


Максим Лесів

Российская телеведущая и певица Ольга Бузова, известная своим скандальным имиджем, спровоцировала в соцсети волну негатива в свой адрес из-за фотосессии для глянца, в которой приняла неоднозначный облик

Снимок с обложкой журнала, в котором пользователи сети усмотрели богохульство, знаменитость разместила на личной странице в Instagram.

"Это особенная обложка и съемка для меня. Получилось очень божественно и как-то по-королевски", - прокомментировала снимок Бузова.

Под фотографией, которая из без того показалась фолловерам звезды нелепой, разместили знаменитую фразу "In God We Trust" ("Мы верим в Бога"), заменив "God"на "Girls" ("Мы верим в девушек").

Менее чем за час снимок собрал более 70 тыс. лайков и свыше тысячи комментариев, среди которых находится довольно резкая критика. Некоторые фолловеры Бузовой посчитали ее образ абсурдным и оскорбительным, так как он якобы имитирует образ Иисуса Христа.

"Какая божественность?? Это богохульство чистой воды", "Взрослая же женщина. К чему это вообще?", "Тебя посадят за такое", "Просто ужасно", - указали в комментариях.

Сама же телеведущая, очевидно, не разделяет мнения комментаторов в сети.

Публичные люди


Максим Лесів

Соломенский районный суд Киева в пятницу, 14 сентября, отпустил на поруки министра инфраструктуры Владимира Омеляна

Такое решение озвучила председательствующий судья Анна Сергиенко.
Поручителями стали министр молодежи и спорта Игорь Жданов и нардеп Федор Бандюженко. Согласно решению суда, Омелян должен сдать свои загранпаспорта.

"14 сентября 2018 следственный судья Сергиенко Анна утвердила: в удовлетворении ходатайства отказать. Выбрать подозреваемому Владимиру Омеляну меру пресечения в виде заключения на поруки. Поручителей: министра молодежи и спорта Игоря Жданова, народного депутата Бондюженко", - сообщила Сергиенко.

Министра обвиняли в незаконном обогащении (ч.3 ст.368-2) и декларировании недостоверной информации (ст.366-1). Прокурор САП просил суд назначить залог в 5 млн грн

Во время брифинга после окончания суда Омелян заявил, что на него оказывается давление со стороны работников Национального антикоррупционного бюро Украины. Министр отметил, что он будет добиваться привлечения их к уголовной ответственности.

13 сентября детективы НАБУ сообщили Омеляну о подозрении.Сам министр прокомментировал ситуацию и заявил, что это дело десятилетней давности.

Омелян заявил, что детективы НАБУ искали у него недвижимость, офшоры или признаки коррупции, но ничего не нашли.

"Потрачено кучу времени и средств налогоплательщиков с единственной целью - объявить подозрение первому министру. Объявили!… Мой вывод: если это самые большие "преступления", которые смогли мне инкриминировать за время моей работы министром, то мне не стыдно смотреть в глаза ни нашим гражданам, ни иностранным партнерам, ни руководству страны", - заключил министр.

При этом в Кабинете министров выразили надежду, что расследование НАБУ в отношении Омеляна будет объективным, а также, что никаким политическим мотивам в нем места не будет.

Публичные люди

UAmedia

ProEco - новостной мониторинг экологии Украины