Газета "Місто"

Якщо доходи загального фонду бюджету області за 2017 рік виконано на 108,1 відсотка, то в об'єднаних територіальних громадах цей показник - 108,3% і перевиконання склало 4,9 млн грн.

Про це, аналізуючи підсумки виконання минулорічного бюджету, заявив директор департаменту фінансів Вінницької облдержадміністрації Микола Копачевський.
За його словами, виконання планових показників забезпечено всіма об'єднаними територіальними громадами. Найбільший рівень виконання по доходах загального фонду - ОТГ с.Ковалівка (Немирівський район) - 136%, ОТГ с.Хижинці (Вінницький район) - 127,1%, ОТГ с.Ситківці (Немирівський район) - 122,9%, ОТГ смт.Дашів (Іллінецький район) - 121,6%, ОТГ с.Джулинка (Бершадський район) - 120,3%.

- Фахівці департаменту потягом року понад шестидесяти разів виїжджали до різних об'єднанних територіальних громад для надання практичної допомоги у питаннях виконання бюджету, формуванню програм соціально-еономічного розвитку, - каже Микола Копачевський. - А таке перевиконання свідчить про професійну не готовність фінпрацівників оперувати такими цифрами.
За його словами, колишні працівники апарату сільрад мають виходити у своїй роботі на значно серйозніший рівень, а це потребує не лише додаткових навичок, але навіть до певної зміни самого способу мислення.

Максим ЗОТОВ

Місто - газета кожного вінничанина

"Теперішнього учня можна порівняти з фаршированою рибою, - ніби й риба, але не плаває"

Нових підходів до навчання вимагає ухвалений Верховною Радою новий Закон "Про освіту". Перші ноу-хау торкнуться здебільшого початкової школи. Що ж чекає вінницьких учителів та школярів у 2018 році, читачам "Міста"розповіла директорка департаменту освіти Вінницької міськради Оксана Яценко.

- Оскільки новий Закон "Про освіту"набув чинності ще 28 вересня 2017 року, окремі його статті вже працюють. Передусім концепція "Нової української школи"передбачає введення нового державного стандарту початкової освіти. Із 1 вересня 2018 року першокласники вчитимуться уже 12 років і за абсолютно новими програмами. Апробація держстандарту початкової школи відбувається на базі вінницької школи No25, яка увійшла до сотні пілотних шкіл України з апробації цього документа. Два перших класи вже працюють за принципами нової української школи: діти навчаються без підручників, учителі отримують методичні рекомендації з Міністерства. За результатами роботи цих пілотних шкіл складений державний стандарт початкової освіти, розроблені підручники, навчальні програми тощо.

- То яких змін чекати? Невже не буде парт і підручників?

- Парти і підручники залишаться, бо без них ніяк, діти займатимуться у звичайних класах. Але тепер увесь навчальний процес "крутитиметься"довкола дітей. Разом із учителем вони можуть переставляти парти, як їм подобається. Учитель на власний розсуд зможе змінювати форму подачі матеріалу, бо передбачається, що діти 1-2 класу займатимуться переважно ігровою діяльністю. Оцінки ніхто не ставитиме. Дитина має бути умотивованою і навчатися заради знань та умінь. Відбудеться спрощення навчального матеріалу багатьох предметів, це є вже зараз. Це дозволить запроваджувати інтегровані уроки з певних курсів, наприклад, природничих чи математичних. Але це стосується здебільшого середньої і старшої шкіл. Відповідно будуть змінені і критерії оцінювання успішності дітей. Якщо одна й та ж сама тема дублюватиметься в різних предметах, її залишать для вивчення лише в одному.

- Скільки років навчатимуться діти у початковій і старшій профільній школах?

- Початкова школа, як і раніше, це - із 1 по 4 класи. Середня - із 5 по 9. Старша - із 10 по 12, тобто школярі у профільній школі навчатимуться три роки. Середня школа (ІІ ступінь) називатиметься гімназією, старша (із 10-го по 12 класи - ІІІ ступінь) - ліцеєм. Реформою передбачається, що школи залишаться лише І-ІІ ступенів, третій ступінь буде відокремлений. Діти, які закінчать 9-й клас і складуть державну підсумкову атестацію (вона у формі ЗНО), зможуть продовжити навчання за академічним рівнем (у ліцеї) або профільним рівнем зі здобуття робітничої професії. І це не позбавляє їх можливості вступати до вишу. Тобто не буде різнопрофільних шкіл І-ІІ ступенів, багатопрофільними стануть ліцеї. Через це багато предметів будуть інтегровані, бо якщо дитина має нахил до вивчення гуманітарних наук, то їй не потрібне поглиблене вивчення математики, і навпаки.

- Як до таких трансформацій ставляться педагоги? Я так розумію, що вчителю хімії доведеться відновлювати свої знання з екології і біології, щоб вести інтегровані уроки.

- У законі прописані норми, і не тільки матеріальні, що мотивують учителя до підвищення кваліфікації. Кожен педагог може пройти сертифікацію. Цього поняття раніше не було. Наразі це добровільна справа, але в майбутньому стане обов'язковою. Сертифікація складається із двох частин. Перша - учитель складатиме тест на знання матеріалу з фахового предмета. А друга - фахівці вивчатимуть його роботу як учителя. Якщо учитель справді працює на результат, то він отримає не лише сертифікат, але й 20% доплати до посадового окладу.

- У законі йдеться про автономію шкіл. Що це означає?

- Учитель тепер зможе корегувати програму, переставляючи теми, обираючи підручники і кількість годин на ту чи іншу тему. Великий плюс, що вчителі можуть писати авторські програми і використовувати їх без погодження у Міносвіти. Ліквідована міська комісія з конкурсного відбору педпрацівників. Тепер у кожній школі створена своя комісія, що здійснює добір педагогів, тобто директор школи добирає собі команду за згодою колективу. Багато питань вирішує педрада - погодження програм, проходження курсів, перекваліфікація тощо. Також новий закон позбавив департамент освіти функції проводити атестації шкіл. Запроваджуватиметься нова форма - інституційний аудит, який матиме рекомендаційний характер, а здійснюватиме його Державна служба якості освіти. Запрацює вона із 1 вересня 2018 року.

- Якщо узагальнити всі нововведення, то які переваги саме для дітей можна виокремити?

- Школа стає відкритою, автономною і, якщо можна так сказати, то дитиноцентристською, бо в основі всіх процесів навчання буде дитина. Є дуже гарне порівняння, прописане у концепції: "Нашого теперішнього учня можна порівняти з фаршированою рибою, - ніби й риба, але не плаває". Учень настільки насичений теоретичними знаннями, які йому не потрібні, що аж "тоне"у буденному житті. Реформа сприяє перегляду програм, підручників, форм і методів навчання на користь дітей. Є гарний приклад того, якою має бути наша освіта - вінницький трамвай "Vinway"... На стару платформу поставили європейський корпус і вийшов новий сучасний транспорт. Не можна, на мою думку, відкидати те, що було хорошого у нашій освіті. Але треба брати гарні рішення з інших систем навчання. І вчителі, і батьки, які відгукнуться на ці зміни, тільки виграють.

Олеся ШУТКЕВИЧ, спеціально для "Міста"

Місто - газета кожного вінничанина

Відбулося жеребкування четвертого етапу Кубку України з волейболу.

У першому півфіналі харківський "Локомотив"зіграє проти хмельницького "Новатору". У другій півфінальній грі львівський "Барком" 20 і 21 січня зустрінеться із ВСК "МХП-Вінниця-2". Ці матчі пройдуть у Львові.

Місто - газета кожного вінничанина

UAmedia

ProEco - новостной мониторинг экологии Украины