Вимірювати температуру людей навчать метелики

Вчені з General Electric's Global Research Center у Ніскаюні виявили, що незвичайні властивості крил метеликів-морфід дозволять створити нове покоління термодатчиків.

Результати дослідження опубліковано в Nature Photonics, повідомляє New Scientist.

Вчені представили нову модель фіксації підвищення інфрачервоного випромінювання на основі унікальної наноархітектури. Підставою для побудов стали властивості крил тропічних метеликів-морфід, що мешкають у жарких областях Південної Америки.

Вчені звернули увагу на те, що крила морфід мають ряди крихітних деревовидних структур на поверхні. Коли рівень інфрачервоного випромінювання зростає, хітин, з якого складаються ці структури, починає розширятися. У звичайних умовах крила метелика переливаються різними кольорами, але при підвищенні температури й збільшенні відстані між "гілками" деревовидних рядів, довжина світлової хвилі міняється. Зміна кольору дозволить ефективно фіксувати підвищення температури.

Вчені стверджують, що ключем до подібної сприйнятливості є висока щільність деревовидних структур на крилах метелика. Завдяки хітину "гілки" дуже чутливо реагують на будь-яку зміну температури. Тому чутливість крил морфіди перевищує чутливість сучасних датчиків у 20 разів.

Дослідники упевнені, що аналіз реакції морфід на тепло може послужити концептуальною основою для нового покоління термодатчиків.

ні


UAmedia

ProEco - новостной мониторинг экологии Украины