Помилування. "За наявності обставин, що потребують особливо гуманного ставлення"

Дата публикации: 
2012-02-27 20:29

Президент України Віктор Янукович не виключає можливості помилувати екс- прем`єра Юлію Тимошенко. Про це він заявив під час інтерв'ю журналістам Євгенію Кисельову, Савіку Шустеру та Андрію Куликову.

За словами Януковича, це питання може вирішувати Комісія при Президентові України з питань помилування.

Проте в таборі опозиції вважають, що Юлія Володимирівна не звертатиметься до глави держави з проханням про своє помилування. Принаймні так заявляв її захисник, народний депутат Сергій Власенко (БЮТ-"Батьківщина"). Водночас він вважає ймовірним інший варіант розвитку подій: "Дехто допускає, що Янукович ухвалить рішення про помилування Тимошенко без її звернення. Чи прийме його Юлія Володимирівна - інше питання".

Наскільки ж можливе таке рішення? Якби Юлію Володимирівну судили за часів Леоніда Кравчука, тоді справді треба було б отримати її згоду. Адже в третьому пункті Положення про помилування (підписаного ще в грудні 1991-го) було чітко сказано: "Помилування застосовується, як правило, за особистим клопотанням засуджених"... Але в подальшому цей пункт вилучили.

В сучасних умовах вказана процедура регулюється "Положенням про порядок здійснення помилування" (згідно з Указом Президента України N902/2010). В цьому документі акцент зроблено не на право засудженого (подати своє прохання главі держави), а на рішення Комісії при Президентові України з питань помилування.

Звернімо увагу на шостий пункт Положення: "Клопотання про помилування засуджених, які не стали на шлях виправлення або не відбули половини призначеного їм строку покарання, а також клопотання осіб, засуджених за тяжкі чи особливо тяжкі злочини, можуть бути задоволені лише за наявності обставин, що потребують особливо гуманного ставлення".

Звідси висновок: якщо Віктор Федорович захоче помилувати Юлію Володимирівну, то Указ Президента може бути розцінений як акт "особливо гуманного ставлення". Таку думку раніше висловлював народний депутат Святослав Олійник (позафракційний). Очевидно, його позиція базувалась на тому, що застосування інституту помилування наше законодавство фактично не регламентує.

Звернімо увагу на ще один цікавий момент: Кримінальний кодекс України нічого не говорить про звільнення від відповідальності в разі підписання Указу Президента про помилування тієї чи іншої людини. Не менше здивування викликає і Кримінально-процесуальний кодекс: згідно з шостою статтею КПК, кримінальна справа підлягає закриттю "у зв'язку з помилуванням окремих осіб". Чи означає це, що таку справу можна закрити і на стадії судочинства? Скажімо, на стадії касаційного оскарження у Верховному Суді України. Про це в нашому законодавстві - ні слова.

З огляду на ці юридичні "недомовки", можна дійти однозначного висновку: ніщо і ніхто не заважає главі держави "зглянутися" над екс-прем'єром. До речі, про це свого часу заявляв і представник Партії регіонів Владислав Лук'янов: "Президент може помилувати пані Тимошенко в рамках Комісії з помилування ...".На користь цієї версії свідчить і досить важка книга - "Кримінальне право України" (автор М. І. Бажанов): у 10 параграфі чорним по білому написано: "Помилування не ставиться в залежність ні від ступеня суспільної небезпеки особистості засудженого, ні від тяжкості вчиненого ним злочину і суворості призначеного йому покарання. Тому акти про помилування можуть видаватися і щодо осіб, засуджених до довічного позбавлення волі ... ".

Журнал "Віче"

UAmedia

ProEco - новостной мониторинг экологии Украины