День закоханих: свято торгівлі чи романтики?

День закоханих: свято торгівлі чи романтики?
Єпископ УПЦ КП Євстратій (Зоря)
 
 

День святого Валентина, або День закоханих, який ті, кого "оповивають" такого роду почуття, традиційно відзначають 14 лютого, - це чисто комерційне свято, яке не має жодного відношення до постаті святого Валентина, ба навіть більше - до самої дефініції "кохання".

На цьому в ексклюзивному коментарі кореспондентові УКРІНФОРМу наголосив речник Київської патріархії архієпископ Євстратій (Зоря).

"Свято Дня закоханих насправді не відповідає фактам з життя реального святого Валентина і про це, при бажанні, можна прочитати навіть в Інтернеті. У Православній церкві День пам'яті святого Валентина відзначають влітку. Тому, насправді, це не що інше, як чисто комерційне свято, яке до кохання не має ніякого відношення", - сказав речник Київської патріархії.

Зокрема, за словами архієпископа, це святкування є продовженням римсько-язичницької традиції: у цей день хлопці приносили жертви Богам. Зі шкіри жертовних тварин юнаки вирізали пояси, а потім ніби жартома били ними дівчат, а відтак "усе закінчувалося розпустою". Вважалося, що це допоможе влаштувати щасливе сімейне життя та бути плодючими матерями.

"У середньовічній Європі, зрозуміло, що святкувати язичницьке свято було неможливо, тому деякі люди вирішили надати йому такого романтичного забарвлення. Ось так крізь століття воно дійшло до нашого часу і було, в першу чергу в Америці, комерціалізоване", - зауважив архієпископ.

Натомість, розповів він, російська церква - на противагу Дню св. Валентина - почала висувати інше - День пам'яті святих Петра і Февронії - свято подружньої вірності та любові. На заваді коханню цим двом не став навіть різний соціальний статус, оскільки Петро був князем, а Февронія - простолюдинкою. "Але їхнє кохання подолало усі перешкоди, і вони навіть поховані в одній домовині. Саме тому це свято почали пропагувати як противагу Дню святого Валентина", - сказав архієпископ.

Таким чином, констатував речник Київської патріархії, підтримувати під виглядом християнських такі язичницькі свята, як День закоханих, свято Івана Купала, Хелловін церква не радить, навпаки, - закликає своїх вірян їх не відзначати. "Не думаю, що є якась потреба віруючих людей ці свята, а саме День закоханих, якимось чином відзначати. Свою любов та вірність можна виявляти кожного дня без якоїсь спеціальної комерційної нагоди", - підсумував архієпископ.

Нагадаємо, Валентин, який подарував ім'я Дню усіх закоханих, жив у ІІІ столітті від Різдва Христового у римському місті Терні, де був священиком. На той час Римом правив імператор Клавдій, котрий найбільше шанував звитягу непереможних римських легіонів і доволі неприхильно ставився до християн. Один із указів імператора взагалі забороняв легіонерам одружуватися, бо, на його думку, шлюб заважав зосереджуватися на служінні імперії. Всупереч цій суворій забороні Валентин далі таємно вінчав закоханих легіонерів. Коли ж про це стало відомо імператору, наприкінці 269 року Клавдій підписав указ про страту Валентина.

Нині мощі святого зберігаються у м. Самбір Львівської області у церкві Різдва Пресвятої Богородиці.

Ірина Бакай, КИЇВ. 14 лютого 2012 року.


UAmedia

ProEco - новостной мониторинг экологии Украины